Beslenme alışkanlıklarımızın giderek değişmesi, büyük şehirlerdeki hareketsiz yaşam tarzı, obezitenin sanki bir salgınmış gibi toplumun her kesimine yayılmasına, obez insanlara rastlama sıklığımızın her geçen gün  artmasına neden oluyor. Obezitedeki bu hızlı artış ile  toplumun her kesiminde yeni bir kavram dillendiriliyor: “İnsülin Direnci “

PEKİ İNSÜLİN DİRENCİ NEDİR ?

Yaşamımızı sürdürebilmemiz için vücudumuzdaki hücreler glikoz adı verilen kan şekerini yakıt olarak kullanırlar. Kan şekerinin yakıt olarak kullanılabilmesi için hücrelerin içine girebilmesi gereklidir. Ancak bunu tek başına yapamaz. Bunun için pankreas bezimizin salgıladığı bir hormona ihtiyaç duyar: İnsülin.

İnsülin adeta kan şekerinin klavuzudur ve onu elinden tutarak hücrenin içine sokar. Ancak bazı durumlarda hücreler bu klavuzu dinlemez. Yani vücutta aslında yeterince insülin olmasına karşın görevini yapamaz. Kaslar, karaciğer, yağ dokuları gibi büyük doku ve organlar insüline yanıt vermez. Buna insülin direnci denmektedir. Şeker hücre içine giremeyince kandaki düzeyi bir miktar yükselir. Yükselen kan şekerini dengeleyebilmek için pankreas insülin salınımını arttırır. Kan şekeri seviyelerinde istenmeyen dalgalanmalar oluşmaya başlar.  İnsülin seviyeleriniz yükselir, yükselir ancak işe yaramaz.

Kronik olarak yüksek seyreden bu insülin seviyeleri hızlı kilo alımına, erken yaşlanmaya, yüksek tansiyona, kalp hastalıklarına ve kanser riskinde artışa neden olur. Sonunda tip 2 diyabet oluşur.

Yaşam tarzı değişiklikleri, diyet ve egzersiz, reçeteli diyabet ilaçları insülin direncinin dengelenmesi için kullanılan yöntemler.

hücrelerimizin insülin duyarlılığını geri kazanmaya ve korumaya yardımcı olabilecek bazı doğal yöntemlerin neler olduğuna bir  bakalım

 1. Yeterince uyumalısınız.
 2. Diyetinizdeki çözünebilir lif miktarını arttırın.
 3. Diyetinize Daha Renkli Meyve ve Sebzeler Ekleyin
 4. Zerdeçal
 5. Çemen otu tohumu
 6. Zencefil
 7. Tarçın
 8. Zeytin Yaprağı Ekstresi
 9. Çörek otu (Nigella Sativa)
 10. Spirulina
 11. Sarımsak
 12. Daha Fazla Yeşil Çay İçin
 13. Elma Sirkesini Deneyin
 14. Karbonhidratları Azaltın
 15. Trans Yağlardan Kaçının
 16. İşlenmiş Şeker alımınızı azaltın
 17. Doğal destekler kullanılabilir
 18. Daha Fazla Egzersiz Yapın
 19. Stresinizi azaltın
 20. Karın bölgesindeki yağlarınızdan kurtulun

Konuyla ilgili tüm ayrıntıları videomuzda bulabilirsini. Lütfen Youtube kanalımıza abone olun .

CEVAP VER

Yorumunuzu girin
İsminizi girin

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.