AKUPUNKTURUN TARİHÇESİ

 

reklam

Hayret Edeceksin: Öğrendikçe şaşıracak, şaşırdıkça öğrenmek isteyeceksin Akupunktur tedavisinin başlangıcı insanlığın taş devrini yaşadığı zamanlara dayanır. İlk akupunktur araçları yeşim taşlarını yontarak ve uçlarını sivrilterek yapılan “bian” adı verilen taştan iğnelerdir.

(Hanlar döneminde yazılmış olan “Karakterlerin Analitik Sözcüğü” isimli kitapta bianın tedavi maksadı ile kullanılan taş olarak nitelendirildiği görülmektedir.) Daha sonra bambu iğneler, bronz ve metal çağlarında ise metal iğneler yapılmıştır. Günümüzde ise altın, gümüş ve çelik iğneleri kullanmaktayız.


Zamanımıza kadar gelen ilk yazılı eser M.Ö.200 yıllarında Huangdi Neijing’ in yazdığı Canon of Medicine (Sarı İmparatorun Dahili Tıp Kanunları) adlı kitaptır. Bu kitapta ilk tıbbi tecrübeler ve teorik bilgiler vardır. Huangdi Neijing’den günümüze kadar Çinlilerde ve Batılılarda sayısız gözlemler yapılmış ve bunlar sayısız kitaplarda toplanmıştır. 3. ve 4. Yüzyılda Tsinn ve Soe soyları , Orta Tang hanedanlığı zamanında Chen-Chang-Chi, 6.ve 10. Yüzyılda Soun-Se-Miao, Tchenn-Tsiuann önemli eserler yazdılar. 1027’ de Wang Wei önderliğinde iki tane normal insan ölçülerinde bronz heykel yapıldı, akupunktur noktaları ve ondört kanal bu heykel üzerinde işaretlendi.1068 yılında akupunktur eğitimi veren ilk fakülte kuruldu.


17.yüzyıl başlarında ilk Hristiyan misyonerler özellikle Cizvitler Akupunktur tedavisini Avrupa’ ya taşıdı, 1950 yılından sonra akupunkturun bilimsel görüşle tanımı ve bilimsel teorileri hakkında yoğun çalışmalar başladı. Dr. Paul Nogier bugünkü modern aurikulaterapinin (kulak akupunkturu) temel prensiplerini ortaya koydu.
1972 yılında ABD Başkanı Nixon’ un Çin gezisi sırasında geçirdiği apandisit krizinin akupunktur anestezisi ile opere edilmesinden sonra ABD ‘ den yoğun bir ilgi başladı.


Ülkemize akupunkturun girişi Kafkas Dr. Kayir Doy ile olmuştur. Rusya’ da tıp eğitiminden sonra Çin’ e giden ve akupunktur eğitimi alan Dr. Doy dönüşte Fransa’ ya yerleşmiştir. Akupunkturda başarılı uygulamaları ile üne kavuşmuştur. Fransa büyükelçimiz Dr. Doy’ u Türkiye’ ye davet etmiş ve 1960 yılında İstanbul’ da ilk akupunktur tedavi kliniği açılmıştır.


Günümüzde halkımızın ve hekimlerimizin Akupunktur tedavisine ilgisi giderek artmaktadır. Amacımız tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de Akupunktur eğitiminin Üniversitelerde verilmesi, kürsülerinin açılması ve bilimsel çalışmaların Üniversitelerde yapılmasıdır.
 


 

 

 

Menu

Bacak Estetiği  
Tüp Bebek-Bülent Tıraş  

 

 

 

Yeniler

 Mutlaka Okuyun

 Hayret Edeceksin
Parmaklarımızda kas varmıdır? Parmaklarımızda kas var mıdır?
Parmaklarımız ıslanınca neden buruşur? Parmaklarımız ıslanınca neden buruşur?
Yenilenen Vücudumuz Yenilenen Vücudumuz
 

 Yeni Konular

Kampilobakter Enfeksiyonları

Aileniz Yeterince Uyuyor mu?

 

 

 

 

Akupunktur Reklam

 

Anestezi Çok Okunanlar

      

alt

Gizlilik   l   Kullanım  l   İletişim  l   Reklam

© 1999-2014 www.populermedikal.com

 

Facebook'ta takip et        Twitter'da takip et       

 

DİĞER SİTELERİMİZ

Tıp Rehberi

Sağlığınız

Hayret Edeceksin

Bilim Club

Hayret Edeceksin TV