GÜNEŞLENMEK AMA BEYAZ KALARAK

 

 

reklam

Hayret Edeceksin: Öğrendikçe şaşıracak, şaşırdıkça öğrenmek isteyeceksin


Güneş özellikle D vitamini oluşumu için yararlıdır. Ancak bunun için cildin küçük alanlarının (yüz, eller,kol gibi) kısa süreli uvb maruziyeti ( 20 dakika ) yeterlidir. Bunun yanında yapay ve doğal güneş ışınları sedef, ekzema gibi bazı deri hastalıklarının da iyileştirilmesinde yardımcıdır. Ayrıca güneşli havalar psikolojik rahatlama, canlılık getirebilir

Güneş ışınlarının bu yararları yanında çoğunlukla insanların bilmediği, ya da bilinse de son yılların güzellik anlayışı bronz tenin cazibesine kapılıp fazla dikkate alınmayan çok sayıda zararları vardır.

Güneş ışınlarının yan etkileri hemen ortaya çıkabilir. Özellikle beyaz tenli kişilerde dikkatsiz güneşlenmelerde güneş yanıklarına sık rastlanır. Güneşe hassasiyet yaratan bazı ilaçların (doğum kontrol hapları gibi) kullanımı bir takım reaksiyonlara neden olabilir. Yine bazı deri hastalıkları güneşle şiddetlenebilir.


Uzun vadede ciltte kırışmalar, renk değişiklikleri, deri kanseri öncüsü bazı deşiğiklikler ve çeşitli deri kanserleri, gözde katarakt oluşumu da zararlı etkilerdendir.Uv ışınları etkisiyle serbest radikaller oluşmakta bunun sonucunda hücre çekirdeğinde kalıcı degişiklikler meydana gelmektedir.


Güneş ışınları başlıca infrared ışınlar, görünür ışık ve ultraviyole ışınlarından oluşmaktadır. Görünür ışık normal kişilerde zararsızdır. Bazı kimyasal maddelerle güneşe duyarlılık yapabilir.İnfrared ışınlar da düşük dozlarda zararsızdırlar


UV Işınım:

UVC: Ozon tabakasından geçemez. Güneş koruyucularda Uvc ye karşı koruma yoktur.


UVa ve Uvb ultraviyolenin zararlı etkilerinden sorumlu ışınlarıdır.


UVA:Düşük enerji seviyesine sahiptir. Güneş alerjilerine sebep olur. Camdan geçebilir.Tüm yıl boyunca, kapalı havalarda ve binaların içinde de etkilidir.


IPD: İmmediate pigment darkening (Ani pigment koyulaşması)


PPD:Persistent pigment darkening (Dayanıklılık pigment koyulaşması)


Değerleri bir güneş koruyucuda Uva' ya karşı koruma faktörünü belirler.


UVB: Yüksek enerji seviyesine sahiptir. Güneş yanıklarından sorumlu morötesi ışınlardır. Camdan geçemez.Yazın daha fazla etkilidir.


Sun protection factör SPF: Uvb ye karşı koruyucunun koruma derecesini gösterir.

Kişilerin çoğu yaşam boyu güneşe maruziyetin %50-80'ini 18 yaşından önce tamamlar. Cilt kanseri gelişmesinde tüm yaşam boyunca maruziyetin yanısıra su kabarcığı oluşturacak kadar şiddetli güneş yanıklarının sayısı da önemlidir. Bu nedenlerle çocukların güneşten korunması da çok önemlidir.Çoğu firmanın çocuklar için üretilmiş ürünleri mevcuttur.Özellikle açık tenli kişiler güneşin zararlı etkilerinden daha fazla etkilenirler ve yan etkiler de daha fazla görülür.Bu kişilerinde daha dikkatli olması gerekmektedir.

Güneşten korunma:


* Güneş ışığının giysilerle bloke edilmesi: İnce, pamuklu kumaşlar, ıslak tişörtler ve suni ipekten yapılmış ürünler ışığı daha fazla geçirir. Bu giysiler giyilmeden önce güneş koruyucular kullanılmalıdır. Şapka, uv korumalı güneş gözlükleri faydalıdır.


* Güneşlenme zamanı seçimi: sabah 11 öğleden sonra 15 arası güneşe çıkmamalıdır.


* Güneş koruyucular: kolay uygulanmalı, uzun süre etkinliğini devam ettirmeli, UvA ve UvB' ye karşı korumalı, yan etki riski az olmalıdır.Güneş koruyucunun etkisini gösterebilmesi için güneşe çıkmadan yarım- 1 saat önce sürülmelidir. 2-3 saatte bir tekrarlamalıdır.Terleme, yıkanma, yüzme sonrasında yenilemek gerekir.


* Eğitim: Bronzlaşmak derinin ultraviyole ışınlarına karşı verdiği bir korunma reaksiyonudur. Sağlık anlamına gelmez. Bronzlaşırken ultraviyolenin zararlı etkilerinden korunmak mümkün değildir.

Mor ötesi ışınları 'ultravilet sensometer'adlı kredi kartı büyüklüğünde aletlerle kolaylıkla ölçülebilmektedir. Bu tür aletler kendi kendimize ölçüm yapabilmemizi sağlar.Bunun yanında hava durumu bültenlerinde yurtdışında halka ultraviyole indeksi ile ilgili bilgiler verilmektedir. Biz de bu tür bir uygulama olmasa da açık, güneşli , yaz günlerinde ve öğle saatlerinde uv indeksinin yüksek olduğu düşünülüp daha dikkatli olmak gerekir.

Güneşten korunmayı sadece tatilde güneşlenirken değil yaz, kış; günlük alışkanlık haline getirmeli ve özellikle çocuklarımıza da öğretmeliyiz. Sağlıklı beslenme gibi tüm yaşam boyunca uygulanılacak bir kural olarak hayatımıza yerleştirmeliyiz. 

Uzm.Dr. Canan SAVAŞ İYİGÜN


 

Menu

Bacak Estetiği  
Tüp Bebek-Bülent Tıraş  

 

 

 

Yeniler

 Mutlaka Okuyun

 Hayret Edeceksin
Parmaklarımızda kas varmıdır? Parmaklarımızda kas var mıdır?
Parmaklarımız ıslanınca neden buruşur? Parmaklarımız ıslanınca neden buruşur?
Yenilenen Vücudumuz Yenilenen Vücudumuz
 

 Yeni Konular

Kampilobakter Enfeksiyonları

Aileniz Yeterince Uyuyor mu?

 

 

Yeni Sayfa 1
Et Benleri
Güneş ve Cildimiz
Sedef Hastalığı ve Puva Tedavisi
UV Işınları
Ellerde Hassasiyet Egzema Habercisi mi?

 

Çocuk Sağlığı Çok Okunanlar
 
Cilt Sağlığı Çok Okunanlar

Güneş ve Cildimiz

Güneş ışınlarına korunmasız olarak uzun süreli veya aşırı maruz kalma derinin alt tabakalarındaki elastin ve kollajen liflerin yapısını bozar

UV Işınları

Güneş ışınları kolay anlaşılabilir olması için kabaca, kızıl ötesi ışınlar(infraruj) (IR), gözle görülen ışınlar ve morötesi(ultra viyole) (UV) ışınlar olarak sınıflandırılır.

Et Benleri

Genetik olarak her yaş gurubunda oluşabilen et benleri özellikle otuzlu yaşlarla beraber kadın erkek her ıki cinstede oluşabilir ve yıllar geçtikçe giderek sayılarını artırır.

Sedef Hastalığı ve Puva Tedavisi

Sedef deri hastalıklarının en önemlilerinden olup kronik, tekrarlayıcı ve sık rastlanılan bir rahatsızlıktır.

Cilt Sağlığı Anasayfa

      

alt

Gizlilik   l   Kullanım  l   İletişim  l   Reklam

© 1999-2014 www.populermedikal.com

 

Facebook'ta takip et        Twitter'da takip et       

 

DİĞER SİTELERİMİZ

Tıp Rehberi

Sağlığınız

Hayret Edeceksin

Bilim Club

Hayret Edeceksin TV