11-19 YAŞ ARASI AŞILAR

 

 

 11-19 yaş grubu arasında bir genç misiniz?
Öyleyse bu ciddi hastalıklara karşı aşılanmış olmalısınız!!!


11-19 yaş grubu arasında olan bir çok genç, aşıların sadece küçük çocuklar için olduğunu ve aşıların yapılmış olduğunu düşünürler.

 

11-19 yaş grubu arasındaki milyonlarca gencin boğmaca, tetanoz, difteri, hepatit B, hepatit A, suçiçeği, kızamık, kızamıkçık, kabakulak, polio, grip, zatürre, HPV enfeksiyonuna karşı aşıya gereksinimi olduğunu tahmin edebilir miydiniz?

 

AŞI ŞEMASI

 

Hepatit B:

 

Şimdiye kadar olmadıysanız aşılama şemasını tamamlamalısınız.

 

Kızamık, Kızamıkçık,Kabakulak :

 

Doktorunuzun size 2 doz MMR aşısını yaptığını kontrol edin.    

 

Tetanoz, Difteri, Boğmaca:

 

11-12 yaş arasında Tdap hatırlama dozuna ihtiyacınız var. Ayrıca her 10 yılda bir tetanoz aşınızı tekrar   yaptırmalısınız.  

  

Polio (Çocuk Felci) :

 

Çocuk felci aşılama şemasını tamamlamadıysanız ve yaşınız 18’den küçük ise şimdi tamamlamalısınız

   

Suçiçeği:

 

Daha önce aşılanmadıysanız ve hala suçiçeği olmadıysanız hemen bu hastalığa karşı aşılanmalısınız. Bu aşı artık 2 doz olarak yapılmaktadır. Çocukken tek doz olarak yaptırdıysanız 1 doz daha yaptırmalısınız  

  

Hepatit A:

 

Birçok gencin Hepatit A’ya karşı aşılanma ihtiyacı vardır. Özellikle Hepatit A hastalık riski yüksek bir  toplumda yaşıyorsanız veya bu bölgelerden birine      seyahat edecekseniz, kronik karaciğer hastalığına karşı   risk faktörünüz varsa ya da sadece korunmak istiyorsanız 2 doz Hepatit A aşısı yaptırmalısınız    

 

HPV:

 

Bütün ergenlik dönemindeki genç kızların rahim ağzı  kanserini ve genital siğilleri önlemek amacıyla tercihen  11-12 yaş arasında 3 doz olarak aşılanmalıdır. Bu aşıyı   yaptırmadıysanız ve 26 yaşından daha gençseniz aşılanmalısınız.  

  

Grip: 

 

Astım, diabet, kalp hastalığı gibi kronik bir   rahatsızlığınız var mı? Kronik rahatsızlığı olan herkesin  her yıl gribe karşı aşılanması öneriliyor. Ayrıca gribe karşı korunmak isteyen herkes her yıl aşılanabilir.  

 

Pnömokok:

 

Kronik bir rahatsızlığınız var mı? Doktorunuzla Pnömokok aşısı gerekli olup olmadığını görüşün.

 

      Kaynak: www.florence.com.tr

 Group Florence Nightingale  

Tarih: 01.04.2009 01:50:54