DÜNYA DOĞUM KUSURLARI GÜNÜ

 

 

 

Tüm dünyada her yıl yaklaşık olarak 8 milyon bebek doğum kusurlarıyla doğuyor. Bu rakam dünyadaki tüm doğumların yaklaşık % 6'sını oluşturuyor. Birçok ülkede doğum kusurları bebek ve çocuklarda en önde gelen ölüm nedenlerinden. Doğum kusuruyla doğup hayatta kalabilen her 2 bebekten biri uzun yıllar bu kusurlarla yaşamak zorunda kalıyor.Oldukça sık görülen ,tedavisi pahalıya malolan ve hayatı tehdit eden doğum kusurları tüm ırklar ve etnik grupları etkiliyor. Bu kusurlar hakkında küresel farkındalığı artırmak için, 3 Mart 2015 günü ilk Dünya Doğum Kusurları Günü olarak ilan edildi.


Dünya Doğum Kusurları Gününün hedefleri şunlar:
Doğum kusurları oluşumu hakkında küresel farkındalığın artırılması;
Mevcut tedavi hizmetlerinin bilincini artırmak;
Doğum kusurları ile ilgili tüm kişiler için sevk ve bakım hizmetlerinin genişletilmesi;
Doğum kusurlarını önlemek için programların artırılması uygulanması;
Etkilenen çocukların daha iyi bakım görebilmesi için kamu, kamu kurumları, sivil toplum örgütleri ve sağlık sağlayıcılarını teşvik etmek.

Doğum kusurları vücudun hemen hemen her bölümünü (örneğin, kalp, beyin, ayak) etkileyebilir. Doğum kusurları vücudun görünüşünü, işlevlerini veya her ikisini birden etkileyebilir. Etkilenme derecesi hafiften şiddetliye kadar değişebilir. Kusurun vücudun hangi organında olduğuna bağlı olarak hayati tehlike veya işlevsel bozukluk değişiklik gösterir.

Doğum Kusurlarının belirlenmesi:


Doğum kusurları , doğum öncesi,doğumda, ya da doğumdan herhangi bir zaman sonra belirlenebilir. Çoğu doğum kusurları yaşamın ilk yılı içinde bulunur. (Örneğin yarık dudak gibi) Bazı doğum kusurlarını görmek kolaydır, ama örneğin kalp kusurları veya işitme kaybı gibi diğerlerini belirleyebilmek için ekokardiyografi ya da işitme testleri gibi özel testler kullanmak gerekebilir.

Önleme


Tüm doğum kusurları önlenebilir değildir. Ama, sağlıklı bir bebek sahibi olma şansını artırmak için hamilelik öncesi ve hamilelik sırasında yapabileceğiniz şeyler vardır. Eğer hamileyseniz ya da hamileliği planlıyorsanız, doktorunuzla görüşün. Gebeliğin planlanması esnasında veya erken gebelik döneminde alınacak önlemler sağlıklı bir bebek doğurmanıza yardımcı olabilir. Ayrıca anne adaylarının sağlıklı bir bebek sahibi olma şansını artırmak için alacağı bazı önlemler vardır:


Hamile kalmadan önce en az bir ay önce başlayarak, her gün 400 mikrogram (mcg) folik asit alın.
Alkol, sigara, ya da uyuşturucu kullanmayın.
Reçeteli veya reçetesiz herhangi bir ilaç almadan önce doktorunuza danışın. Ayrıca hastalığınız için kullandığınız herhangi bir ilacı kesmeden önce doktorunuza danışın.
Hamilelik sırasında enfeksiyonları önlemeyi öğrenin.
Mümkünse, herhangi bir hastalığınızın hamile kalmadan önce, kontrol altında olduğundan emin olun. Diyabet ve obezite doğum kusurları riskini artırmaktadır.

Nedenler


Doğum kusurları gebeliğin herhangi bir aşamasında ortaya çıkabilir. Çoğu doğum kusurları bebeğin organlarının oluştuğu , gebeliğin ilk 3 ayında meydana gelir. Bu gelişme için çok önemli bir aşamadır. Ancak, bazı doğum kusurları gebeliğin 3. ayından sonra meydana gelir. Hamileliğin son altı ay boyunca, dokular ve organlar büyümeye ve gelişmeye devam eder.

Çoğu doğum kusurları birçok faktörün karışımı ile oluşur.Bu faktörler genlerimiz, alışkanlıklarımız ve çevresel faktörlerdir. Bazı doğum kusurlarının nedenleri bilinse de çoğunun nedeni bilinmemektedir.

Doğum kusurları oluşum şansını arttıran risk faktörleri vardır:
Sigara, alkol veya hamilelik sırasında kullanılan bazı ilaç veya uyuşturucular.
Gebelik öncesi ve sırasında obez olma ya da kontrolsüz diyabet gibi bazı tıbbi durumlar.
İzotretinoin (şiddetli akne tedavisi için kullanılan bir ilaç) gibi bazı ilaçlar,
Aile üyelerinden birinde bir doğum kusuru olması. Doğum kusuru olan bir bebek sahibi olma riski hakkında daha fazla bilgi edinmek için, bir klinik genetik veya genetik danışmanı ile konuşabilirsiniz.
34 yaşın üzerinde doğum yapmak

Bu risklerin bir veya daha fazlasının olması, kesin olarak doğum kusuru olan bebek sahibi olunacağı anlamına gelmez. Ayrıca, bu risklerin herhangi biri olmasa bile bir doğum kusuru ile doğan bir bebek sahibi olunabilir.


Doğum kusurları olan bebeklerin hayatta kalabilmeleri veya gelişebilmeleri için özel bakım ve müdahaleler gerekir. Erken müdahale bu bebeklerde daha iyi sonuçların alınabilmesi için hayati önem taşımaktadır.

Doğum kusurları ile daha ayrıntılı bilgi ilerleyen konularda ele alınacaktır.

 

Kaynak:
http://www.cdc.gov/features/birth-defects-day/index.html

http://www.cdc.gov/ncbddd/birthdefects/facts.html

 

 

 

03.03.2015