OBEZİTE TİPLERİ NELERDİR?

 

Op.Dr.Tuğrul DEMİREL

 

 


Doktor Tuğrul Demirel obezite tipleri hakkında bilgi verdi.

Obezitenin vücutta oluşturduğu yağlanmanın dağılımı, kişinin sağlığı ya da ileride oluşturacağı hastalıklar açısından büyük önem taşımaktadır. Yağlanmanın oluştuğu bölgelere göre isimlendirilen obezite tipleri vardır.

Obezite tipleri nelerdir?


Obezite, Android-Elma tip obezite (erkek tipi) ve Jinoid- Armut tip obezite (kadın tipi) olarak 2 tip olarak sınıflandırılmaktadır.

Android- Elma Tip (erkek tipi) obezite:

 

Karın içinde, bel ve karın çevresinde yağ birikmesi olan obezite çeşidine elma tip obezite denilmektedir. Merkezi şişmanlık olarak da adlandırılmaktadır.

Elma tipi obezitede görülme riski olan rahatsızlıklar nelerdir?

Gövde ve özellikle de karın çevresinde yağ birikmesi olan elma tip obezite hastalarında, kalp-damar hastalıkları (kalp damarlarında oluşan tıkanma sonucu meydana gelen kalp krizi ve damarlarda oluşan tıkanmalara bağlı olarak ortaya çıkan rahatsızlıklar) riski, Tip II diyabet, hipertansiyon, hiperlipidemi, karaciğer yağlanması, kan yağlarında yükseklik, felç riski yüksektir.

Jinoid- Armut Tip Obezite (kadın tipi):

 

Armut tipi obezitede yağ birikimi, basen ve kalça bölgesinde yoğunlaşır. Bu obezite tipinde, elma tip obezite de olduğu gibi kalp-damar hastalığına ya da şeker hastalığına yakalanma oranında önemli ölçüde risk yoktur. Bu tip obezite daha masumdur diyebiliriz, tabi ki yine de tedavi edilmesi gerekmektedir.

Karın ve bel çevresinin kaç cm. olması hastalık riskini arttırmaktadır?

Obeziteye bağlı rahatsızlıklara yakalanma riski, erkeklerde bel çevresinin 94, kadınlarda ise 80 cm’yi geçmesi durumunda artmaktadır. Bel çevresi kalınlığının kadınlarda 88, erkeklerde 102 cm’yi geçmesi hastalıklara yakalanma riskini daha da arttırmaktadır.