ZAYIFLAMADA ARA ÖĞÜNLERİN ÖNEMİ

 

 

reklam

Hayret Edeceksin: Öğrendikçe şaşıracak, şaşırdıkça öğrenmek isteyeceksinZayıflama diyetleri de dâhil olmak üzere birçok diyette bireyin 3 ana 3 ara öğün olarak toplam 6 öğün besin tüketilmesi önerilmektedir ve bireylerin besin tüketimleri bu şekilde takip edilmektedir.

Peki, neden 6 öğün besin tüketmeliyiz ve tükettiğimiz bu besinlerin içeriği nasıl olmalı ki ana öğündeki besin tüketimimiz daha düşük olması sağlansın? İşte ara öğünde tükettiğiniz bazı besinlerin ana öğündeki iştahınıza etkisi.


 Özellikle yapılan çalışmalar göstermiştir ki ara öğündeki su tüketiminin ana öğündeki iştah mekanizmasına herhangi bir etkisi yoktur ve tokluk sağlamamaktadır. Bu sebeple özellikle yemeklerden hemen önce su içilmesi önerilmektedir. Bu sayede kişinin mide kapasitesi azalır ve öğünde besin alımı azalmaktadır.


 Ara öğünlerde özellikle proteinden zengin besinleri almak, ana öğündeki iştahı azaltmakta özellikle fazla besin alımını engellemektedir. Bu sebeple ara öğünlerde yağsız tost, peynirli sandviç, az yağlı süt gibi besinleri tüketmek önemlidir.


 Halk olarak pek alışkanlığımız olmasa da ara öğünlerde çorba tüketilmesi iştahı baskılamakta, özellikle ana öğünlerimizde besin alımını fazlası ile baskılamaktadır. Özellikle içerisinde blenderize olarak et katılan çorbalar bireyler açısından daha fazla tokluk sağlamaktadır.


 Alkol tüketimi ise, kilo verme döneminde çok tehlikeli olabilmektedir. Çünkü alkol bireyin iştah mekanizmasını etkilemekte ve öğünlerde bireyin çok daha fazla besin almasına neden olmaktadır.


 Light meyve suları, kola gibi içecekler ise beynimizi kandırıp tokluk hissi sağlamakta ve bireylerin ana öğünlerinde daha az besin tüketmelerini sağlamaktadır. Ama buradan çıkarabileceğimiz yargı kesinlikle bu tür içecekleri özgürce tüketebileceğiniz anlamına gelmemektedir. İçerisinde tatlandırıcı olan bu tür ürünleri birey çok fazla tüketmesi yine sağlığımız açısından istenmeyen bir durumdur. Bu tür ürünler en fazla haftada 1-2 defadan daha fazla tüketilmemelidir.


 Ara öğünlerde tüketmiş olduğumuz besinlerin hacimleri de ana öğündeki iştaha etkisi bulunmaktadır. Özellikle posa yönünden zengin besinlerin bu ara öğünde alınması hem barsaklarınızın çalışması açısından hem de kilo vermenizi kolaylaştırması açısından önem taşımaktadır.


 Ara öğünler metabolizmamızın daimi çalışması için ve kan şekerimizin düzenli çalışması için önemlidir. Bu sebepler az az sık sık besin tüketimi her birey için önerilmektedir.
  
 


 

Menu

Bacak Estetiği  
Tüp Bebek-Bülent Tıraş  

 

 

 

Yeniler

 Mutlaka Okuyun

 Hayret Edeceksin
Parmaklarımızda kas varmıdır? Parmaklarımızda kas var mıdır?
Parmaklarımız ıslanınca neden buruşur? Parmaklarımız ıslanınca neden buruşur?
Yenilenen Vücudumuz Yenilenen Vücudumuz
 

 Yeni Konular

Kampilobakter Enfeksiyonları

Aileniz Yeterince Uyuyor mu?

 

 

Yeni Sayfa 1
Yağlar
Lifli (Posalı) Besinler
Sağlıklı Yaşam ve Yürüyüş
Besin Piramidi
Çocuk ve Spor

 

Diyet ve Egzersiz Çok Okunanlar
 
Diyet ve Egzersiz Çok Okunanlar

Yürüyüşe Başlarken

Kolay uygulanabilen, çok fazla ekipman gerektirmeyen, hemen her yaştan ve cinsten kişinin yapabileceği bir egzersiz tipi yürüyüş.

Çocuk ve Spor

Fiziksel aktivitenin genetik olarak kodlanmış büyüme ve gelişme üzerine etkili olabileceğine dair birçok çalışma vardır.

Lifli (Posalı) Besinler

Lifli besin tüketiminin barsak hareketlerinin düzenlenmesinde, kabızlıkta faydalı olduğunu hemen hepimiz duymuşuzdur.

Yağlar

Yağlar insan vücudu için gerekli olan enerjinin en önemli kaynaklarından biridir.

Diyet ve Egzersiz Ana Sayfa

      

alt

Gizlilik   l   Kullanım  l   İletişim  l   Reklam

© 1999-2014 www.populermedikal.com

 

Facebook'ta takip et        Twitter'da takip et       

 

DİĞER SİTELERİMİZ

Tıp Rehberi

Sağlığınız

Hayret Edeceksin

Bilim Club

Hayret Edeceksin TV