VAZEKTOMİ (Kanalların Bağlanması)

 

 

reklam

Hayret Edeceksin: Öğrendikçe şaşıracak, şaşırdıkça öğrenmek isteyeceksin


Spermler Testislerde üretilir. Her iki testiste olgunlaşan spermler epydidimler ve vas deferens denilen kanallarla mesanenin arkasındaki seminal kabarcıklara ve prostata giderler. Seminal kabarcıklar ve prostat bezi tarafından oluşturulan semen sıvısıyla karışarak uretra yolu ile penisten atılırlar.

İşte vazektomi denilen cerrahi işlemle spermi taşıyan vas deferens adlı kanallar çift taraflı olarak kısmen çıkarılır ve uçları bağlanır. Böylece testislerde üretilen spermlerin semen sıvısı ile karışması önlenir ve gebelik oluşmaz.


Lokal anestezi ile scrotumlarda küçük birer kesi açılarak vas deferensler bulunur, kesilerek bağlanır.Ağrı ve kanama olmaz. Çok kısa süreli, kolay ve ucuz bir işlemdir. İşlem sonrası hasta hemen evine gönderilir. 1-2 gün ağır aktiviteler yapmaması önerilir.


Vazektomi sonrasında erkeğin cinsel hayatını etkileyecek hiçbir değişiklik olmaz. Ereksiyon, orgazm ve boşalma eskisi gibi devam eder.


Vazektomi sonrasında geriye dönüşüm operasyonları yapılabilirsede bunların başarı şansları % 100 değildir.( Vazektomi üzerinden 3 yıldan az zaman geçtiyse gebelik oranı yaklaşık %85, 3-8 yıl geçtiyse %55, 9-14 yıl geçtiyse %45, 15 yıldan fazla süre geçtiyse yaklaşık %33 tür)Bu yüzden vazektomiye karar vermeden önce her iki eşinde iyice düşünmesi gerekir.Genellikle 30 yaşın üzerindeki, dengeli karı-koca ilişkisi olan, 2 veya daha fazla çocuklu ve birdaha kesinlikle çocuk istemeyen ailelerde tercih edilir.


Vazektomiden sonra 12 haftaya kadar seminal kabarcıklarda sperm bulunabilir.Bu nedenle bu süre içinde diğer yöntemlerle korunmaya devam edilmelidir. Korunmasız olarak cinsel ilişkiye ancak yapılan 2 sperm testinde sperm görülmezse izin verilir.
 


 

Menu

Bacak Estetiği  
Tüp Bebek-Bülent Tıraş  

 

 

 

Yeniler

 Mutlaka Okuyun

 Hayret Edeceksin
Parmaklarımızda kas varmıdır? Parmaklarımızda kas var mıdır?
Parmaklarımız ıslanınca neden buruşur? Parmaklarımız ıslanınca neden buruşur?
Yenilenen Vücudumuz Yenilenen Vücudumuz
 

 Yeni Konular

Kampilobakter Enfeksiyonları

Aileniz Yeterince Uyuyor mu?

 

 

Yeni Sayfa 1
Empotans (İktidarsızlık)
Testis Kanseri
Kendikendine Testis Muayenesi
Prostat Kanserinde Ameliyatsız Çözüm: Brakiterapi
Erkek Üreme Sisteminin Yapısı

 

Çocuk Sağlığı Çok Okunanlar
 
Erkek Sağlığı Çok Okunanlar

Empotans (İktidarsızlık)

Erkeğin cinsel isteğinin olmasına karşın penis damarlarında kan toplanamaması, sertleşmemesi (ereksiyon olmaması) veya cinsel birleşmeyi sağlayacak yeterli sertliği koruyamamasıdır.

Böbrek Taşları

Henüz tamamen anlaşılamamış bazı sebeplerle normal idrarın içeriğinde bulunan özellikle ürik asit ve kalsiyum gibi maddeler kristalleşerek böbrek içinde taş olarak adlandırılan yapıları oluştururlar.

Testis Kanseri

Testis kanserleri 15-35 yaş erkekler arasında en sık görülen kanser tiplerinden biridir.Erkeklerde görülen kanserlerin %1 ini oluşturur.

Prostat Kanserinde Ameliyatsız Çözüm: Brakiterapi

Erkeklerde en sık rastlanan kanserlerin başında gelen prostat kanseri özellikle erken teşhis sağlayan bazı kan tetkiklerinin kullanıma girmesinden sonra başarıyla tedavi edilebilmektedir.

      

alt

Gizlilik   l   Kullanım  l   İletişim  l   Reklam

© 1999-2014 www.populermedikal.com

 

Facebook'ta takip et        Twitter'da takip et       

 

DİĞER SİTELERİMİZ

Tıp Rehberi

Sağlığınız

Hayret Edeceksin

Bilim Club

Hayret Edeceksin TV