ALIÇ

Doğal Kalp Damar Destekleyici

 

 

 

reklam

Hayret Edeceksin: Öğrendikçe şaşıracak, şaşırdıkça öğrenmek isteyeceksinDiğer Adları: Alıç,akdiken, kuşyemişi, alış,ekşi muşmula, aloş,kocakarı yemişi, geyik dikeni, kızlar yemişi, yemişen

Latince Adı: Crataegus Oxyacantha, Crataegus Monogyna

İngilizce Adı: Hawthorne

Familya: Rosaceae

Yabani olarak derelere bakan yamaçlarda, kayalık, taşlık yerlerdeki çalılıklar içinde, ormanlarda ya da dağlık çevrelerde rastlanabilen, dikenli, kışın yapraklarını döken ağaç ya da ağaçcık türü bir bitkidir. 9 metreye kadar uzayabileceği gibi çalı şeklinde de kalabilir. Parlak yeşil yaprakları vardır. Nisan-haziran aylarında öbek öbek beyaz çiçekler açar.Sonbaharda ise kırmızı yuvarlak,tatlımsı ve kokusuz meyveler verir. Pazarlarda yenmek üzere ipe dizilmiş şekilde satılırlar.Kuzey Amerika, Asya, Avrupa ve Türkiye gibi kuzey yarımkürenin ılıman bölgelerinde yetişir ve 100'e yakın türü mevcuttur.


Kullanılan Bölümü: Çiçekleri, kabukları, meyveleri, yaprakları


Özellikleri: İçerğindeki güçlü antioksidan etkili flavonoid ve OPC bileşikleri ile bilinen en iyi doğal kalp-damar destekleyicilerinden biridir.Özellikle Avrupa'da konjestif kalp bozukluklarında güvenli ve etkili bir şekilde kullanılmaktadır.kan dolaşımını sağlayan damarları genişletir, kalbin pompalama özelliğini geliştirir.Bu tür diğer ilaçların aksine ritim bozukluklarına sebep olmaz, ritmi düzenler.


Kalp damarlarını serbest radikal hasarından koruma ve kılcal damar güçlendirici etkinin dışında vasküler kasların gevşemesini ve kalbe giden kan damarların genişlemesini sağlayarak yüksek kan basıncının düşürülmesine yardımcı olur. Aynı zamanda kalbe bu yolla daha fazla kan ve oksijen ulaşmasına , kalp kasının güçlenmesine ve kalp hastalıkları riskinin azalmasına yardımcı olur.


Dolaşımı güçlendirici etkisiyle özellikle bacaklarda oluşan ödemin giderilmesine yönelik kullanımı da vardır.


Koroner ve miyokardial dolaşımnı artırmada


Kalp yetmezliğnde ve aritmilerde


Kan damarlarının korunmasında etkilidir.


Ayrıca hafıza güçlendirmek için, uykusuzluk, ishal ve idraryolu hastalıklarında da kullanımı vardır.


Kullanım şekli ve dozu: Piyasada 100 kapsüllük şişelerde satılan preperatları mevcuttur.Günde 1-3 kapsül, yemeklerden önce veya sonra alınabilir


Ayrıca:


4 bardak kaynar suya 5 kahve kaşığı yaprak konularak 15 dakika demlendirilir ve süzüldükten sonra günde 2-3 bardak içilebilir.


Yarım bardak suya 1 çay kaşığı meyve konulur.20dakika kaynatıp süzüldükten sonra 3 çay kaşığı bal ilave edilerek sabah akşam birer bardak içilir.

 


 
Menu

Bacak Estetiği  
Tüp Bebek-Bülent Tıraş  

 

 

 

 

Yeniler

 Mutlaka Okuyun

 Hayret Edeceksin
Parmaklarımızda kas varmıdır? Parmaklarımızda kas var mıdır?
Parmaklarımız ıslanınca neden buruşur? Parmaklarımız ıslanınca neden buruşur?
Yenilenen Vücudumuz Yenilenen Vücudumuz
 

 Yeni Konular

Kampilobakter Enfeksiyonları

Aileniz Yeterince Uyuyor mu?

 

 

 

 

Yeni Sayfa 1

 

Anestezi Çok Okunanlar
 
Tıbbi Bitkiler Çok Okunanlar

ALIÇ: Doğal Kalp Damar Destekleyici

Yabani olarak derelere bakan yamaçlarda, kayalık, taşlık yerlerdeki çalılıklar içinde, ormanlarda ya da dağlık çevrelerde rastlanabilen, dikenli, kışın yapraklarını döken ağaç ya da ağaçcık türü bir bitkidir.

Echinacea

Son zamanlarda Amerika ve Avrupa'nın en çok satan tıbbi bitkisi olan echinacea bağışıklık sistemini güçlendirir. Beyaz kan hücrelerinin (makrofaj ve lenfositler) üretim ve faaliyetini arttırır

Isırgan Otu:Urtica Dioica

Isırgan otu her iki yarım kürenin de ılıman kesimlerinde sıkça bulunan ve doğal ortamlarda yetişebilen yabani bir bitkidir.

Sarı Kantaron :St.John's Wort

Yayılma yeri olan Almanyada bitkisel tedaviyi seven doktorlar tarafından ılımlı depresyonlarda birtakım tanınmış antidepressanlardan daha fazla önerilmektedir.

      

alt

Gizlilik   l   Kullanım  l   İletişim  l   Reklam

© 1999-2014 www.populermedikal.com

 

Facebook'ta takip et        Twitter'da takip et       

 

DİĞER SİTELERİMİZ

Tıp Rehberi

Sağlığınız

Hayret Edeceksin

Bilim Club

Hayret Edeceksin TV