ÇIKIK VE KIRIKLARDA  İLKYARDIM

Dr.Süleyman Gökçen

Bir eklemin yerinden kayması, bir kemiğin kırılması veya çatlaması.

 

İşaret ve belirtiler

- Şekil bozulması

- Şişme ve renk bozulması

- Gıcırdama sesi

- Yaralı kısmı kımıldatamama, ağrı

- Dışarı çıkmış kemik

 

 

Çıkık ve Kırık İçin Genel İlk Yardım

1. Yaralanan alanı hareketsiz hale getirin (Yastık, ceket, battaniye vb. kullanarak yaralanan

alanı destekleyerek hareketini durdurun)

2. ACİL AMBULANS SERVİSİ (112)'yi arayın (Yada hastayı sağlık merkezine taşıyın)*

3. Şoka karşı koruyun (Şoka karşı koruma bölümüne bakın)

4. Başka yaralar varsa ilkyardım uygulayın

 

** Eğer ACİL AMBULANS SERVİSİ (112)' nin ulaşması gecikecekse veya hastayı taşımaya karar verirseniz, kırık tahtası kullanmanız önerilir. Bu bölgenin hareketsizliğini artıracak ve ilave yaralanmaları azaltacaktır. Kırık tespit tahtası kullanmak için aşağıdaki rehberi uygulayın.

 

KIRIK TESPİT TAHTASI KULLANMA REHBERİ

           

Yaralı bir vücut bölümünün kırık tespit tahtası ile desteklenmesi o bölgeyi hareketsiz hale getirerek acıyı azaltır ve iç kanamayı yavaşlatır ve daha fazla yaralanmayı engeller.

Bu destekleme ACİL AMBULANS SERVİSİ (112)'nin gecikeceği durumda hastanın ilkyardımı

yapan tarafından kımıldatılması ve taşınması zorunlu olduğunda uygulanmalıdır. Aksi takdirde, tavsiye edilen ilkyardım metotlarını uygulayarak tıbbi yardım gelmesini beklemelidir.

 

Eğer destek kullanmak gerekiyorsa, aşağıdaki adımlar önerilmektedir:

 

- Sert veya yarı sert destek kullanın. Örneğin: Küçük tahta, dergi, çubuk, mukavva kutu parçası v.b.

Seçtiğiniz destekleme cismini yaralanan organa 'yaralı yerin aşağısından ve yukarısından' bağlayınız, (asla yaralanmanın olduğu yerden bağlamayınız veya çok sıkı bağlayıp kan akışını engellemeyiniz.

 

- Eğer kol veya omuz bölgesi yaralanmış ise, kol askısı kullanarak desteklenen bölgenin yukarıya

kaldırılıp rahat olmasını ve iç kanamayı engelleyin. Askını üzerenden daha da sarıp yaralanan yeri hareketsiz hale getirebilirsiniz. Sargı yaralı bölgenin çevresinden sarılmalıdır. Sargı vücudun diğer tarafından ve vücudun üstünden geçip sağlam kolun ve omuzun altından gelmelidir.

 

- Desteği uyguladıktan sonra, desteğin altındaki vücut bölgesi yeterli bir kan dolaşımı olup olmaması açısından kontrol edilmelidir. (Rengi, ısıyı ve hissi kontrol edin)

 

- Eğer kırılan kemik görünüyorsa, dokunmayın ve tekrar derinin altına itmeye çalışmayın. Kanamayı kontrol edin ve steril gazlı bez ile kapatın.

 

- Eğer çıkıktan şüpheleniliyorsa, kemiği yerine getirmeye çalışmayın. Eğer kemiği yerine getirmeye çalışırsanız daha fazla zarar verebilirsiniz.

 

- Bu durumda her zaman şoka karşı koruyun. Unutmayın ki, bu şok hayati tehlike yaratabilir. Şokun belirtilerini ve şokta olan hastaya nasıl müdahale edileceğini öğrenin.

 

 

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfa Sağlık Bakanlığının 15503 sayılı izni ile yayınlanmış olan “Aktif İlk Yardım Kurs Kitabı” kaynak alınarak hazırlanmaktadır. Metin herkez tarfından alınabilir kullanılabilir.

Fotoğrafların izinsiz DİJİTAL VE BASILI kullanımlar için Derin Eğitim Danışmanlık Ltd.Şti. telif hakları kanunu ve diğer kanunlar uyarınca tazminat haklarını saklı tutar.