DOĞUM KONTROL HAPLARI ADET SANCILARINI KESİYOR

 

reklam

Hayret Edeceksin: Öğrendikçe şaşıracak, şaşırdıkça öğrenmek isteyeceksinAdet sancısı , kadınların yaklaşık %50 sinde görülen bir rahatsızlıktır. Tıbbi olarak iki çeşidi vardır:


Primer dismenore daha çok genç kızlarda görülür. Burada ağrı adetten bir kaç saat önce başlar ve yalnızca 48 - 72 saat kadar sürer .
Sekonder dismenore ise daha çok ileri yaştaki kadınlarda görülür ;ağrı adetten birkaç hafta önce başlar ve adet kanaması bittikten birkaç gün sonrasına kadar devam eder.

Primer dismenorede, adet sancısının ameliyatla düzeltilebilecek bir nedeni yoktur; yani tedavi genelde ilaçla yapılır. Sekonder dismenorede ise, genellikle genital organlarda ameliyat gerektiren patolojik bir hastalık vardır ve operasyondan sonra çoğu zaman sancı kesilir.


Adet sancısının tedavisinde ilk başvurulacak ilaçlar ağrı kesicilerdir. Her ağrı kesicinin etkili olmaması önemlidir .Özellikle prostaglandin sentetaz inhibitörleri (örneğin apranax , cataflam , tilcotil ,aspirin , surgam , etol , vs. gibi ilaçlar ) hastaların % 80 inde etkilidir .Bu ilaçların etkisiz olduğu kanısına varmadan önce , doz yükseltilmesi ve ilacın türünün değiştirilmesi denenmelidir . Mide ülseri ve duyarlılığı olanlarda bu ilaçlar kullanılmamalıdır .


Burada asıl üzerinde durulması gereken ve hastarda ''bir genç kıza nasıl önerilir?" sorusunu akla getiren tedavi , doğum kontrol hapı tedavisidir . Biz bu hastalarda , doğum kontrol hapının gebeliği önleyici değil , rahim içerisindeki prostaglandin yapımını azaltıcı etkisinden faydalanıyoruz. Doğum kontrol hapları, kullanması yasak olmayan ya da çocuk istemeyen hastalar için adet sancısı tedavisinde seçkin ilaçtır. Primer dismenoreli hastaların % 90'ından fazlası doğum kontrol haplarından fayda görür. Bunlara, her ay 2-3 gün süreyle (adet döneminde) kodein eklenmesi yararlı olabilir. Akupunktr gibi ağrı tedavileri de bazan etkili olur. Tedaviye dirençli vakalarda nadiren laparoskopik cerrahi tedavide uygulanmaktadır.
 


Uzm.Dr.Ahmet Türker tarafından hazırlanmıştır. 

Menu

Bacak Estetiği  
Tüp Bebek-Bülent Tıraş  

 

 

 

 

Yeniler

 Mutlaka Okuyun

 Hayret Edeceksin
Parmaklarımızda kas varmıdır? Parmaklarımızda kas var mıdır?
Parmaklarımız ıslanınca neden buruşur? Parmaklarımız ıslanınca neden buruşur?
Yenilenen Vücudumuz Yenilenen Vücudumuz
 

 Yeni Konular

Kampilobakter Enfeksiyonları

Aileniz Yeterince Uyuyor mu?

 

 

 

 

Yeni Sayfa 1
Gebelikte Sık Görülen Yakınmalar
Gebelik Öncesi Hazırlık
Prolaktin Hormonu Yüksekliği
Hiperemezis Gravidarum: Gebelikte Aşırı Bulantı-Kusma
Spiral: Rahim İçi Araç (RİA)

 

Çocuk Sağlığı Çok Okunanlar
 
Kadın Sağlığı Çok Okunanlar

Gebelikte Sık Görülen Yakınmalar

Gebelikte karın ağrılarından bel ağrılarına, solunum zorluğundan bacak kramplarına, saç dökülmesinden hemoroide birçok yakınma ortaya çıkabilir.

Gebelik Öncesi Hazırlık

Kadın-Doğum pratiğimde gebelik öncesi danışma için başvuran çift sayısında giderek artış olduğunu gördüm.

Anormal Smear Testine Yaklaşım

Papanicolaou tarafından smear testinin tanımlanmasından sonra serviks (rahim ağzı) kanserinde dramatik bir azalma görülmüştür.

Prolaktin Hormonu Yüksekliği

Prolaktin hormonu beyinde hipofizin ön lobundan salgılanan bir hormon olup, daha çok süt üretiminden sorumludur.

      

alt

Gizlilik   l   Kullanım  l   İletişim  l   Reklam

© 1999-2014 www.populermedikal.com

 

Facebook'ta takip et        Twitter'da takip et       

 

DİĞER SİTELERİMİZ

Tıp Rehberi

Sağlığınız

Hayret Edeceksin

Bilim Club

Hayret Edeceksin TV