GEBELİKTE CİLT DEĞİŞİKLİKLERİ

 

reklam

Hayret Edeceksin: Öğrendikçe şaşıracak, şaşırdıkça öğrenmek isteyeceksinGebelikte karın çatlakları kadınların % 90’nında görülmektedir. Ancak bunların büyük bir bölümünde çok az çatlak görülmekte ve estetik olarak önemli bir değişiliğe neden olmamaktadır.

Ancak bazı kadınlarda ciddi düzeyde karın çatlakları görülebilmekte ve hastayı estetik olarak rahatsız edebilmektedir. Çatlakların oluşup oluşmaması hastanın cilt ve ciltaltı dokusunun yapısına bağlıdır ve önlenmesi konusunda etkin bir tedavi bulunmamaktadır. Doğum öncesi veya gebelik öncesi eksersizler ve gebelik sırasında E vitamini veya alfa hidroksi asit içeren losyonların kullanılması çatlakları azaltabilir, ancak bu kremlerin etkinliği bilimsel açıdan kanıtlanmamıştır.


Gebelik Maskesi


Yüzde koyu renkli lekelerin oluşması gebelik maskesi veya kloazma olarak adlandırılmaktadır. Bu lekelere daha çok alın ve yanaklar üzerinde oluşmaktadır. Bu lekelerin nedeni gebelikteki bazı hormonların yükselmesi sonucunda o bölgedeki ciltte görülen renk artışıdır. Gebelerin %50’sinde görülür, ancak genellikle hafiftir. Gebelik maskesinin önlenmesi için en az 15 koruma faktörlü bir güneş kreminin kullanımı yararlı olabilir. Ayrıca güneşten korunmak için şapka takılabilir.


Cilt Parlaklığı


Gebelik sırasında kan yapımındaki artışa bağlı olarak ve bu yüzün daha kırmızı ve canlı görünmesine neden olur. Ayrıca vücuttaki yağ bezlerinin salgısının artmasına bağlı olarak yüz daha parlak hale gelir. Bunun önlenmesi için cildin yağlanmasını önleyen sabunlar dışında yapılabilecek çok fazla bir şey yoktur.


Akne


Gebelik sırasında daha önce sivilceleri olan hastaların bir bölümünde bu sivilcelerde artış görülürken, bir bölümünde ise sivilceler ortadan kaybolabilir. Yağ bezlerinin salgılarında görülen artış sivilcelerde de bir artışa neden olabilir. Önlem olarak yüzün duru, kokusuz bir sabunla yıkanması, daha sonra yağların temizlenmesi ve yağsız bir nemlendirici kullanılması önerilmektedir.


Varisler


Gebelik sırasında kan volümünün artması ve rahimdeki büyümenin damarlara baskısı sonucunda dolaşımı yavaşlatması varis oluşumuna veya varolan varislerde artışa neden olabilir. Önleyici tedbirler arasında uzun süre ayakta kalınmaması, yürüyüş, otururken ayakların yüksekte tutulması, varis çoraplarının giyilmesi, yeterli miktarda vitamin C alınması, günde en az yarım saat ayakların baş seviyesinden daha yüksekte tutulması ve aşırı kilo alımından kaçınılması sayılabilir.


Karında kuruluk ve kaşıntı


Karındaki büyümeye bağlı olarak cilt ve cilaltı dokusunda gerilme olur ve bu ciltte kaşıntı ve kurumaya neden olur. Eğer bu yakınmalar gebeliğin son dönemlerinde görülürse gebeliğe bağlı safra akımında bozulma gibi değişik nedenlere bağlı olabilir. Bu nedenle öncellikle karaciğer testleri yapılmalıdır.


Karındaki kaşıntı ve kuruluğun azaltılması için nemlendirici kremler kullanılmalı ve kaşıntıyı önleyen losyonlar kullanılmalıdır. Ayrıca sık ılık banyo hastanın rahatlamasına yardımcı olabilir.


Linear Nigra


Gebelerde karnın ortasında kahverengi bir çizgi oluşur ve buna Linear nigra adı verilmektedir. Nedeni belli olmamakla birlikte hormonal değişikliklere bağlı olduğu düşünülmektedir. Bu konuda yapılabilecek bir şey yoktur ve bu çizgi doğum sonrasında kaybolmaktadır.


Deri katlantıları


Gebelik sırasında özellikle kolların altında ve meme altlarında et beni adı verilen cilt kabartıları oluşabilir. Bunlar gebelik sırasında çoğunlukla kaybolur. Ancak kaybolmayan hastalarda estetik açıdan alınması gerekebilir. Ayrıca ciltte çil artışı, ben oluşumu, meme uçlarında koyulaşma görülebilir. Bu konuda da yapılabilecek etkin bir tedavi bulunmamaktadır. Gebelikte yine hormon değişikliklerine bağlı olarak ciltte ince toplar damarlarda belirginleşme görülebilir. Bu tip damar benleri daha çok yüz, boyun, göğüs üst bölmü ve kollarda görülmektedir.Doç. Dr. Ramazan MERCAN


 

Menu

Bacak Estetiği  
Tüp Bebek-Bülent Tıraş  

 

 

 

 

Yeniler

 Mutlaka Okuyun

 Hayret Edeceksin
Parmaklarımızda kas varmıdır? Parmaklarımızda kas var mıdır?
Parmaklarımız ıslanınca neden buruşur? Parmaklarımız ıslanınca neden buruşur?
Yenilenen Vücudumuz Yenilenen Vücudumuz
 

 Yeni Konular

Kampilobakter Enfeksiyonları

Aileniz Yeterince Uyuyor mu?

 

 

 

 

Yeni Sayfa 1
Gebelikte Sık Görülen Yakınmalar
Gebelik Öncesi Hazırlık
Prolaktin Hormonu Yüksekliği
Hiperemezis Gravidarum: Gebelikte Aşırı Bulantı-Kusma
Spiral: Rahim İçi Araç (RİA)

 

Çocuk Sağlığı Çok Okunanlar
 
Kadın Sağlığı Çok Okunanlar

Gebelikte Sık Görülen Yakınmalar

Gebelikte karın ağrılarından bel ağrılarına, solunum zorluğundan bacak kramplarına, saç dökülmesinden hemoroide birçok yakınma ortaya çıkabilir.

Gebelik Öncesi Hazırlık

Kadın-Doğum pratiğimde gebelik öncesi danışma için başvuran çift sayısında giderek artış olduğunu gördüm.

Anormal Smear Testine Yaklaşım

Papanicolaou tarafından smear testinin tanımlanmasından sonra serviks (rahim ağzı) kanserinde dramatik bir azalma görülmüştür.

Prolaktin Hormonu Yüksekliği

Prolaktin hormonu beyinde hipofizin ön lobundan salgılanan bir hormon olup, daha çok süt üretiminden sorumludur.

      

alt

Gizlilik   l   Kullanım  l   İletişim  l   Reklam

© 1999-2014 www.populermedikal.com

 

Facebook'ta takip et        Twitter'da takip et       

 

DİĞER SİTELERİMİZ

Tıp Rehberi

Sağlığınız

Hayret Edeceksin

Bilim Club

Hayret Edeceksin TV