GEBELİK BELİRTİLERİ

 

 

Gebeliğin en önemli belirtisi adet gecikmesidir. Ancak her adet gecikmesi gebeliğin olduğuna işaret etmez. Ancak adet dönemi gecikmesi, gebelik testi yapmak için en önemli ipucudur. Bu belirti dışında unutulmaması gereken, her gebeliğin kendine özgü olduğudur. Bu sebeple her anne adayının yaşadığı belirti birbirinden farklıdır. Bir anne adayının midesi bulanırken, diğer anne adayı bulantı sorunu yaşamadan gebeliğini tamamlayabilir.

Yorgunluk Gebelik döneminde vücudun yaptığı iş daha da artar. Bu durumu desteklemek için de metabolizma hızlanır, kan volümü artar. Anne adayının değişen fizyolojik ve biyolojik özellikleri de bu duruma uyum sağlamak amacıyla değişir. Bu sebeple anne adayı kendini her zamankinden daha yorgun ve bitkin hissedebilir. Yorgunluk, gebeliğin erken dönem belirtilerinden biridir.

Memelerde büyüme ya da hassasiyet Anne adayının memelerinde hasssasiyet ve büyüme erken gebelik haftalarında dahi hissedilebilir. Bazı anne adayları memelerinde ağrı duyabilir. Meme uçlarında renk değişimleri meydana gelebilir.

Mide bulantısı ve kusma Mide bulantısı ve kusma, gebelik döneminde en yaygın yaşanan belirtiler arasındadır. Hormonal değişim kaynaklı olarak yaşanan bu belirtiler, yaygın olarak sabahları yaşanır.

İştah artması İştahın artması erken gebelik belirtileri arasındadır. Ancak bazı anne adaylarında bulantı ve kusma sebebiyle iştah kapanması da görüşebilir. Erken gebelik dönemlerinde anne adayları bazı besinleri aşermeye başlayabilir.

Sık idrara çıkma Gebelik ilk başladığı andan itibaren rahim büyümeye başlar. Büyüyen rahim mesaneye baskı yapar ve anne adayı sık sık tuvalete gitme ihtiyacı duyar. Bu sebeple sık sık tuvalete çıkma ihtiyacı da gebelik belirtileri arasında sayılmaktadır.

Baş dönmesi Gebelik döneminde kan damarları genişler ve kan volümü artar. Bu sebeple de tansiyon düşebilir ya da çıkabilir. Bu sebeple erken gebelik döneminde baş dönmesi meydana gelebilir.

Duygu durumundaki değişimler Hormonal değişimler direkt olarak ruhsal duruma yansımaktadır. Bu sebeple anne adayı daha yoğun duygular yaşadığını fark edebilir. Bir anda sinirlenebilirken, bir anda ufak şeylere mutlu olabilir ya da üzülebilir. Bu durumdan hormonlar sorumludur. Erken gebelik belirtileri arasında olan duygu durum değişimleri, gebelik süreci içerisinde normal kabul edilir.

Hafif kanama Erken gebelik belirtileri arasında, toplum arasında üstüne görme şeklinde adlandırılan hafif kanamalar da vardır. Bu kanama yerleşme kanamasıdır. Döllenmeden sonraki 14. Gün yani kadının normalde adet olması gereken günde meydana gelir. Bu sebeple de kadınlar adet gördüğünü düşünebilir. Ancak bu kanama adet kanından farklı olarak daha kısa sürer ve daha hafiftir.

 

Kaynak : http://jinekoloji.com/gebelik-belirtileri-nelerdir 

Menu

Bacak Estetiği  
Tüp Bebek-Bülent Tıraş  

 

 

 

 

Yeniler

 Mutlaka Okuyun

 Hayret Edeceksin
Parmaklarımızda kas varmıdır? Parmaklarımızda kas var mıdır?
Parmaklarımız ıslanınca neden buruşur? Parmaklarımız ıslanınca neden buruşur?
Yenilenen Vücudumuz Yenilenen Vücudumuz
 

 Yeni Konular

Kampilobakter Enfeksiyonları

Aileniz Yeterince Uyuyor mu?

 

 

 

 

Yeni Sayfa 1
Gebelikte Sık Görülen Yakınmalar
Gebelik Öncesi Hazırlık
Prolaktin Hormonu Yüksekliği
Hiperemezis Gravidarum: Gebelikte Aşırı Bulantı-Kusma
Spiral: Rahim İçi Araç (RİA)

 

Çocuk Sağlığı Çok Okunanlar
 
Kadın Sağlığı Çok Okunanlar

Gebelikte Sık Görülen Yakınmalar

Gebelikte karın ağrılarından bel ağrılarına, solunum zorluğundan bacak kramplarına, saç dökülmesinden hemoroide birçok yakınma ortaya çıkabilir.

Gebelik Öncesi Hazırlık

Kadın-Doğum pratiğimde gebelik öncesi danışma için başvuran çift sayısında giderek artış olduğunu gördüm.

Anormal Smear Testine Yaklaşım

Papanicolaou tarafından smear testinin tanımlanmasından sonra serviks (rahim ağzı) kanserinde dramatik bir azalma görülmüştür.

Prolaktin Hormonu Yüksekliği

Prolaktin hormonu beyinde hipofizin ön lobundan salgılanan bir hormon olup, daha çok süt üretiminden sorumludur.

      

alt

Gizlilik   l   Kullanım  l   İletişim  l   Reklam

© 1999-2014 www.populermedikal.com

 

Facebook'ta takip et        Twitter'da takip et       

 

DİĞER SİTELERİMİZ

Tıp Rehberi

Sağlığınız

Hayret Edeceksin

Bilim Club

Hayret Edeceksin TV