GEBELİK BELİRTİLERİ

 

 

Gebeliğin en önemli belirtisi adet gecikmesidir. Ancak her adet gecikmesi gebeliğin olduğuna işaret etmez. Ancak adet dönemi gecikmesi, gebelik testi yapmak için en önemli ipucudur. Bu belirti dışında unutulmaması gereken, her gebeliğin kendine özgü olduğudur. Bu sebeple her anne adayının yaşadığı belirti birbirinden farklıdır. Bir anne adayının midesi bulanırken, diğer anne adayı bulantı sorunu yaşamadan gebeliğini tamamlayabilir.

Yorgunluk Gebelik döneminde vücudun yaptığı iş daha da artar. Bu durumu desteklemek için de metabolizma hızlanır, kan volümü artar. Anne adayının değişen fizyolojik ve biyolojik özellikleri de bu duruma uyum sağlamak amacıyla değişir. Bu sebeple anne adayı kendini her zamankinden daha yorgun ve bitkin hissedebilir. Yorgunluk, gebeliğin erken dönem belirtilerinden biridir.

Memelerde büyüme ya da hassasiyet Anne adayının memelerinde hasssasiyet ve büyüme erken gebelik haftalarında dahi hissedilebilir. Bazı anne adayları memelerinde ağrı duyabilir. Meme uçlarında renk değişimleri meydana gelebilir.

Mide bulantısı ve kusma Mide bulantısı ve kusma, gebelik döneminde en yaygın yaşanan belirtiler arasındadır. Hormonal değişim kaynaklı olarak yaşanan bu belirtiler, yaygın olarak sabahları yaşanır.

İştah artması İştahın artması erken gebelik belirtileri arasındadır. Ancak bazı anne adaylarında bulantı ve kusma sebebiyle iştah kapanması da görüşebilir. Erken gebelik dönemlerinde anne adayları bazı besinleri aşermeye başlayabilir.

Sık idrara çıkma Gebelik ilk başladığı andan itibaren rahim büyümeye başlar. Büyüyen rahim mesaneye baskı yapar ve anne adayı sık sık tuvalete gitme ihtiyacı duyar. Bu sebeple sık sık tuvalete çıkma ihtiyacı da gebelik belirtileri arasında sayılmaktadır.

Baş dönmesi Gebelik döneminde kan damarları genişler ve kan volümü artar. Bu sebeple de tansiyon düşebilir ya da çıkabilir. Bu sebeple erken gebelik döneminde baş dönmesi meydana gelebilir.

Duygu durumundaki değişimler Hormonal değişimler direkt olarak ruhsal duruma yansımaktadır. Bu sebeple anne adayı daha yoğun duygular yaşadığını fark edebilir. Bir anda sinirlenebilirken, bir anda ufak şeylere mutlu olabilir ya da üzülebilir. Bu durumdan hormonlar sorumludur. Erken gebelik belirtileri arasında olan duygu durum değişimleri, gebelik süreci içerisinde normal kabul edilir.

Hafif kanama Erken gebelik belirtileri arasında, toplum arasında üstüne görme şeklinde adlandırılan hafif kanamalar da vardır. Bu kanama yerleşme kanamasıdır. Döllenmeden sonraki 14. Gün yani kadının normalde adet olması gereken günde meydana gelir. Bu sebeple de kadınlar adet gördüğünü düşünebilir. Ancak bu kanama adet kanından farklı olarak daha kısa sürer ve daha hafiftir.

 

Kaynak : http://jinekoloji.com/gebelik-belirtileri-nelerdir