GEBELİK VE SU ÇİÇEĞİ

 

reklam

Hayret Edeceksin: Öğrendikçe şaşıracak, şaşırdıkça öğrenmek isteyeceksinSu çiçeği veya tıbbi adı ile varicella hastalığı öksürükle atılan salgılar, ciltte oluşan kabarcıkların içerisindeki sıvı ile temas veya hava yolu ile bulaşabilmektedir. Çocuklarda genellikle hafif geçer ve tedaviye gereksinim olmadan kendiliğinden geçer. Kuluçka süresi 10-12 gün olup, ciltteki döküntüler ortaya çıkmadan 1-2 gün önce bulaşıcılık başlamaktadır. Hastalık ateş, yorgunluk, halsizlik ve kas ağrıları gibi belirtilerlerle başlar ve birkaç sonra döküntüler ortaya çıkar. Ciltteki döküntüler su dolu kabarcıklar şeklinde olup; karın, yüz, yutak ve kafa derisinde görülebilir. Bu kabarcıklar 2-3 gün içerisinde açılır ve 6-10 gün sonra solmaya başlar. Nadiren bu döküntülerde iltihaplanma, zatüre, eklem iltihabı, böbrek iltihabı ve böbreküstü bezi yetmezliği gibi ciddi sorunlara yol açabilir. Yine nadiren göz ve beyini tutarak yaşamsal tehlikelere neden olabilir.


Gebelerde karşılaşılabilecek en önemli sorunlardan birisi zatüredir. Tedavi edilmediği takdirde %40 ve tedavi edilen hastaların ise %15’inde hastalık ölümle sonuçlanabilmektedir. Bu nedenle öksürük, solunum sıkıntısı, ateş ve sık soluk alma gibi belirtileri olan hemen tedaviye başlanmalıdır. Zatüre genellikle döküntülerin ortaya çıkmasından 1 hafta sonra görülmektedir. Tedavide Acyclovir kullanılmaktadır.
 

Bebekte Nelere Yol Açabilir?


 Su çiçeği özellikle gebeliğin 8 ile 20. haftaları arasında geçirildiği zaman bebeği etkileme şansı artmaktadır. Genel olarak bakıldığında gebelikte su çiçeği geçirildiği zaman bebeğin etkilenme şansı %2’dir. Bebekte ciltte nedbe dokusu, katarakt gibi göz anomalileri, gözlerin küçük olması, körlük, beyin hücrelerinde azalma ve zeka geriliğine neden olabilir.
 

Yenidoğan Bebekte Görülebilecek Sorunlar


 Doğumdan önceki iki hafta içerisinde hastalık geçirilmişse, yenidoğan bebekte de enfeksiyon görülebilir.Yenidoğan ndöneminde hastalık genellikle daha şiddetli seyreder, iç organlara yayıldığı zaman bebeklerin %25’inde ölüme neden olabilmektedir.
 

Tanı

 
Tanı genellikle direk muayenede döküntülerin görülmesi ile konulabilir. Ayrıca İgG ve İgM antikorlarına bakılarak tanı konulabilir. Belirtiler başladıktan 3 gün sonra kanda İgM ve 7 gün sonra İgM pozitifleşir. Hastalığın bebeğe bulaşıp bulaşmadığı amnion sıvısı veya bebeğin kordonundan alınan kan örneği ile saptanabilir.  
 

Tedavi

 
Enfeksiyonu geçiren hastalarda yakınmaların azaltılması ve döküntülerin çabuk iyileşmesi için Acyclovir verilebilir, ancak zatüre gibi ciddi sorunu olmayan hastalarda hiçbir tedavi verilmeyebilir
Zatüre gibi ciddi sorunlar varsa tedaviye hemen başlanmalıdır.
 

Hasta Biri İle Temas Durumunda Ne Yapılmalıdır?

 
Eğer gebe kadın hastalığı daha önce geçirmişse korkmasına gerek yoktur, tekrar enfeksiyon görülmez ve bebeğe bulaşması sözkonusu değildir. Hasta daha önce geçirmediyse veya bu konuda bilgisi yoksa kan tetkiki ile durum teyid edilebilir. Daha önce geçirmediği kanıtlana gebelere temastan sonraki ilk 96 saat içerisinde, ancak tercihen ilk 48 saat içerisinde su çiçeği immünoglobulini (VZIG) yapılmalıdır. İmmünoglobulin annede enfeksiyon şiddetini azaltmakla birlikte, hastalığın bebeğe geçişini azalttığına dair veri bulunmamaktadır.
 

Yenidoğan Bebekte Ne Yapılmalıdır?

 
Annenin doğumdan 4 gün önce veya 2 gün sonrasında enfeksiyon geçirmesi durumunda bebeğe immünglobulin verilmeli ve Acyclovir tedavisine başlanmalıdır.
 

Gebelikten Önce Neler Yapılabilir?

 
Üreme çağındaki kadınlar daha önce enfeksiyonu geçirmemişlerse aşı önerilmektedir. Aşının koruyuculuğu /82 olup, aşı yapıldıktan sonra en az 1 ay süre ile gebe kalınmaması önerilmektedir. Bu dönemde istemeyerek gebe kalan hastalarda bebekte bir anomaliye rastlanmamıştır.
 
Doç. Dr. Ramazan MERCAN


 

Menu

Bacak Estetiği  
Tüp Bebek-Bülent Tıraş  

 

 

 

 

Yeniler

 Mutlaka Okuyun

 Hayret Edeceksin
Parmaklarımızda kas varmıdır? Parmaklarımızda kas var mıdır?
Parmaklarımız ıslanınca neden buruşur? Parmaklarımız ıslanınca neden buruşur?
Yenilenen Vücudumuz Yenilenen Vücudumuz
 

 Yeni Konular

Kampilobakter Enfeksiyonları

Aileniz Yeterince Uyuyor mu?

 

 

 

 

Yeni Sayfa 1
Gebelikte Sık Görülen Yakınmalar
Gebelik Öncesi Hazırlık
Prolaktin Hormonu Yüksekliği
Hiperemezis Gravidarum: Gebelikte Aşırı Bulantı-Kusma
Spiral: Rahim İçi Araç (RİA)

 

Çocuk Sağlığı Çok Okunanlar
 
Kadın Sağlığı Çok Okunanlar

Gebelikte Sık Görülen Yakınmalar

Gebelikte karın ağrılarından bel ağrılarına, solunum zorluğundan bacak kramplarına, saç dökülmesinden hemoroide birçok yakınma ortaya çıkabilir.

Gebelik Öncesi Hazırlık

Kadın-Doğum pratiğimde gebelik öncesi danışma için başvuran çift sayısında giderek artış olduğunu gördüm.

Anormal Smear Testine Yaklaşım

Papanicolaou tarafından smear testinin tanımlanmasından sonra serviks (rahim ağzı) kanserinde dramatik bir azalma görülmüştür.

Prolaktin Hormonu Yüksekliği

Prolaktin hormonu beyinde hipofizin ön lobundan salgılanan bir hormon olup, daha çok süt üretiminden sorumludur.

      

alt

Gizlilik   l   Kullanım  l   İletişim  l   Reklam

© 1999-2014 www.populermedikal.com

 

Facebook'ta takip et        Twitter'da takip et       

 

DİĞER SİTELERİMİZ

Tıp Rehberi

Sağlığınız

Hayret Edeceksin

Bilim Club

Hayret Edeceksin TV