KISIRLIK NEDENLERİ NELERDİR?

"Op. Dr. Serdar KOÇ kısırlık nedenleri hakkında bilgi veriyor."

 

Kısırlık nedir?

Yaklaşık 7 evli çiften birin de kısırlık problemi görülmektedir. Düzenli şekilde haftada 3 kez cinsel münasebete bulunulmasına rağmen 1 yıl içinde oluşmayan gebelik durumlarına kısırlık teşhisi koyulmaktadır ve tedavi süreci başlatılmaktadır. Anne adaylarının yaşlarının ilerlemesi ile beraber gebelik şansları daha da azalmaktadır. 35 yaşına kadar fazla oranlarda azalma görülmese de 35 yaşından sonra belirgin olarak doğurganlıklarını kaybettikleri gözlemlenmektedir. Bu sebepten dolayı 35 yaşını geçmiş ve hiçbir korunma yöntemi kullanmaksızın gebe kalamayan kadınların tedaviye başlamak için 6 aydan fazla beklememesi gerekir. Erkeklerde yaşın ilerlemesi kadınlar kadar sorun teşkil etmez.

Kısırlık nedenleri nelerdir?

Kısırlığa neden olan faktörler erkeklerde ve kadınlarda aynı oranlardadır. Erkeklerde en çok rastlanılan kısırlığa neden olan faktör, sperm sayısı ve kalitesinde meydana gelen bozukluklardır. Spermlerde oluşan yapısal bozukluklarda kısırlık için yeterli bir sorundur. Kadınlarda rastlanılan kısırlık nedenleri ise, düzensiz adet kanamaları, tüplerde oluşan tıkanıklıklar ya da tüplere bağlı yapışıklıklar, rahim içinde oluşan miyop, polip gibi sorunların oluşturduğu problemler kısırlığa neden olabilir. "Kısırlık nedir sebepleri nelerdir" başlıklı yazımda geniş bilgi vermeye çalıştım.

Yaşam tarzı kısırlık nedeni mi?


Sigara, alkol, dengesiz beslenme, aşırı kilo ve bazı tıbbi hastalıklar yine kısırlık problemlerine yol açabilir. Bazı durumlarda doğurganlık özelliği birden çok etkene bağlı olarak azalma gösterir. Fakat bazı durumlarda ise hiçbir neden olmaksızın doğurganlık oluşamaz. Bu duruma sebebi açıklanamayan kısırlık adı verilir. Sperm ile alakalı sorunlar spermi yumurtalıklardan taşımakla görevli kanalların tıkanması, boşalma ve sertleşme gibi problemlere de yol açabilir. Yumurtalık ve kanalları bağlı gelişen iltihap hastalıkları, hastalıklar ile alakalı kullanılan ilaç tedavisi, kanser tedavileri,( kemoterapi gibi) diyabet hastalığı, inmemiş testis, aşırı kilo, sigara ve alkol kısırlığa sebep olan faktörler arasında yer almaktadır. Ergenlik döneminde geçirilen kabakulak hastalığı da kısırlıkta etkili bir faktördür.

Op.Dr.Serdar KOÇ