TÜP BEBEK MERKEZİ KALİTESİ VE SORULMASI GEREKENLER

 

 

"Yeditepe Üniversitesi Hastanesi Tüp Bebek Bölüm Direktörü Prof. Dr. Cem Fıçıcıoğlu tüp bebek merkezi kalitesi ve sorulması gerekenler hakkında bilgi veriyor."

 Tüp bebek tedavisinde merkez seçiminin önemi


Pek çok çiftin toplum baskısından dolayı kararını almakta zorlandığı tüp bebek konusu alınan sonucun olumlu olması halinde insan yaşamının tamamen değişmesini sebep olması pek çok insanın bu yöntemi seçmesindeki en büyük etken olmaktadır. Doğal yollardan bebek sahibi olamayan her çiftin başvurduğu tüp bebek yöntemi her geçen gün daha başarılı sonuçlar alınması nedeniyle daha uzun yıllar pek çok insanın tercih ettiği bir seçenek olmaya devam edeceğinden şüphe olmamaktadır. Tedavi kararından sonraki en önemli aşama ise tüp bebek merkezinin seçimi olmaktadır.

Tüp bebek tedavisi uygulayan pek çok merkez bulunmaktadır fakat bu merkezlerin hepsi aynı tercihe edilme oranına sahip olmamaktadır. Tercih edilen merkezlerin sağladığı özellikler ve sayısal verileri hastaların tercihini büyük ölçüde etkilemektedir. Çiftlerin merkez seçerken sordukları en önemli soru ise merkezin canlı doğumdaki başarı oranı olmaktadır.

Merkez seçiminin hastalar üzerindeki etkileri nelerdir?


Tedaviye karar veren hastalar seçtikleri merkezlerin tedavi yanında kendi sağlıkları açısından da önemli olduğunu bilmeleri gerekmektedir. Merkezlerin hijyene verdikleri önem hasta sağlığı ve tedavinin başarı oranındaki etkisi fazla olmaktadır.

Merkezlerdeki fiyatların farklı olması


Tüp bebek tedavisinde her merkezin farklı bir fiyat sunması insanlarında tercihinde bir etki etmektedir. Uygun fiyat imkânı sunan seçeneklerin başarı oranındaki az olması insanları daha pahalı merkezlere yönlendirmektedir fakat uygun maliyetlere kaliteli hizmet sunan ve başarı oranı yüksek olan merkezler bulunmaktadır.

Kaynak : http://www.cemficicioglu.com.tr/