TÜP BEBEK TEDAVİ SÜRECİ VE İZLENEN ADIMLAR

"Brüksel Tüp Bebek Merkezi Direktörü Prof. Dr. Yücel Karaman tüp bebek tedavisindeki izlenen adımlar hakkında bilgi veriyor."

Prof.Dr.Yücel KARAMAN

 
Tüp bebek, rahimdeki problemlerden, yumurtalıkların yeterli bir düzeyde gelişememesinden veya erkekte sperm miktarının ve kalitesinin istenilen miktarda olmamasından kaynaklı birçok sebepten ötürü gebelik oluşmaması nedeniyle başvurulan bir tedavi yöntemidir.

Anne ve baba adayının tüp bebek tedavisine tam olarak hazır olmaları gerekmektedir hem psikolojik hem de fizyolojik olarak kişiler bu tedavi sürecini kaldırabilecek seviyede olmaları mühimdir. Öyle ki rahatsızlıklarının çeşidine göre günler süren veya bir çok ilaç ve enjeksiyon uygulanan bir hazırlık evresi gerekmektedir. "Tüp bebek aşamaları" başlıklı yazımda ayrıntılı bilgi vermeye çalıştım.

Tedavide ilk adım:

Tüp bebek tedavisine başlarken öncelikle çocuk sahibi olamamanın nedenleri araştırılmaktadır. Bu evrede öncelikli olarak sorunun anne adayının yumurtalıklarından kaynaklı, yumurtaların olgunlaşamaması veya rahimde sıvı birikintilerin olması gibi etkenler sonrasında da erkekte spermlerin hareketleri ve sperm sayıları kontrol edilir ve buna göre bir tüp bebek tedavisi süreci uygulanır.

İkinci adım:

Anne ve baba olmaya mani durumlar izole edilir örneğin:

Hidrosalpinks: anne adayında görülen rahimde tüp kanallarında gebeliğe mani olacak düzeyde rahatsız edici bir sıvıdır. Bunun tedavisi için ise enjeksiyon ve ilaç tedavisi uygulanmaktadır. Rahim tam olarak bu sıvılardan temizlendikten sonra anne adayının yumurtalarının gerekli şekilde olgunlaşma ve çoğalmadığı gibi durumlar gözlemlenirse yaklaşık iki hafta süren bir hormon tedavisiyle yumurtalıklar uyarılarak kasılmalar ve yumurtalıkların olgunlaşması sağlanmaktadır.

Eğer baba adayının spermlerinde sayı bakımından ve sorunu var ise bu sorunlar da kısa bir sürede çeşitli tedavi yöntemleri ile giderilir ve adaylar tüp bebek tedavisi için uygun hale getirilir. Sonrasında tüp bebek tedavisine başlamadan önce anne ve babada bulaşıcı hastalıklar, kan tahlilleri gibi tetkikler yapılır.

3. adım ise;

Anne adayından alınan yumurtalar, erkek sperm hücreleri ile vücut sıcaklıklarına, embriyo oluşmasına uygun olan şartlarda bekletilir. Bu işlemin yapılması spermlerin yumurta ile birleşip döllenme sağlanması içindir. Bu sürede döllenme işleminde başarı elde edilen yumurtalar artık embriyoya dönüşmüştür. Yani bir diğer deyimle anne rahmine yerleşip cenin evresinden başlayarak gebelik oluşturabilecek düzeye gelmişlerdir. Bu süre uzman hekimin kontrolünde olmak kaydı ile 4 ila 5 gün arasındadır.

4. adım ve transfer:

Yeterli olgunluğa gelmiş embriyolar, alınıp kısa bir operasyonla enjeksiyon yoluyla içerisindeki sıvılar temizlenmiş anne rahmine transfer edilir. Bu sayede gebelik oluşması için birkaç hafta beklenir ve gebelik testi zamanına kadar anne adayı kendisine bildirilen şekilde yaşamına dikkat eder. Çünkü bu evrede embriyonun rahime uyum sağlaması çok önemlidir. Anne adayının moralinin yüksek olması bu evrede oldukça mühimdir. Bu nedenle anne adayının hiç bir kaygısı olmamalı ve psikolojisinin düzgün olması için hassasiyet gösterilmelidir. Gürültüsüz düzgün bir ortamda dinlendirilmelidir.

5. adım ve artık beklemedeyiz:

Bu dönemde tüp bebek yönteminde kullanılan hormon düzenleyici ilaçlar ve enjeksiyonlarla anne adayının sağlığı da kontrol altına alınır. Şayet embriyo tutunur ve gebelik gerçekleşir ve Tüp bebek tedavisi ile embriyo anne rahminde gelişmeye başlarsa normal gebeliklerden biraz daha fazla kontrollerle devam eder. Şayet başarılı olunmaz ise anne adayı tüp bebek tedavisine devam eder.