DEMİR EKSİKLİĞİ ANEMİSİ

Demir Eksikliği Anemisinde Tedavi

 

 

reklam

Hayret Edeceksin: Öğrendikçe şaşıracak, şaşırdıkça öğrenmek isteyeceksin
Demir eksikliği anemisi tedavisi sebebe ve aneminin ağırlığına göre değişir. Tedavide genellikle demir takviyesi almak ve diyetle alınan demir düzeylerini artırmak ,aynı zamnda da altta yatan nedeni tedavi etmek gerekir. Bu amaçla beslenme tarzı değişiklikleri, takviyeler, ilaçlar ve cerrahi girişim uygulanabilir.

Ağır demir eksikliği anemisi hastanede yatarak tedavi gerektirebilir, kan nakli, demir enjeksiyonları veya damardan demir tedavisi uygulanması gerekebilir.
 

Beslenme Değişiklikleri ve Takviyeler


Demir

Demir düzeylerini olabildiğince hızla yükseltmek için  alınan demir takviyeleri düşük demir düzeylerini aylar içinde düzeltebilir. Takviyeler tablet halinde veya çocuklar için damla şeklindedir.

Demirin fazlası zararlı olabilir, Bu nedenle demir takviyeleri sadece doktorun önerdiği şekilde alınmalı,demir takviye ilaçları çocukların erişemeyeceği yerlerde bulundurularak. yanlışlıkla aşırı doz demir alınması önlenmelidir.

Demir takviyelerinin dışkının renginde koyulaşma, mide rahatsızlıkları ve yemek borusunda yanma hissi, kabızlık gibi yan etkileri olabilir.

Ayrıca demirden zengin gıdalar daha fazla tüketilmelidir. En iyi demir kaynakları özellikle sığır eti ve ciğer olmak üzere kırmız ettir. Tavuk, hindi gibi kümes hayvanları, balık ( özellikle sardalya ve hamsi) ve kabuklu deniz ürünleri de iyi birer demir kaynağıdır.

Kırmızı etteki demir diğer gıdalardakine göre vücutta daha iyi emilir. Bununla birlikte, et dışındaki diğer gıdalar da demir düzeylerinizin yükseltilmesinde yararlı olur:

 

Demir içeriği zenginleştirilmiş ekmek ve tahıllar
Bezelye, börülce,mercimek, beyaz ve kırmızı fasulye
Soya fasulyesi ve nohut
Ispanak ve diğer koyu yeşil yapraklı sebzeler
Yer fıstığı, fıstık ezmesi ve badem
Yumurta
Kuru üzüm,kuru kayısı ve kuru erik gibi meyvelerin kurutulmuşları
Erik suyu


C Vitamini

C vitamini vücutta demirin emilmesini sağlar. En iyi C vitamini kaynakları sebze ve meyveler, özellikle portakal, greyfurt, mandalina ve benzeri meyveler içeren turunçgillerdir. Taze ve dondurulmuş meyve, sebze, ve meyve suları genellikle konserve olanlardan daha fazla C vitamini içerir. Eğer ilaç alıyorsanız doktorunuza ya da eczacınıza greyfurt ve greyfurt suyu tüketip tüketemeyeceğinizi danışınız. Greyfurt bazı ilaçlar ile etkileşebilir. C vitamini açısından zengin olan diğer meyveler kivi, çilek ve kavun dur. C vitamini açısından zengin sebzeler arasında ise brokoli, biber, Brüksel lahanası, domates, lahana, patates, şalgam ve ıspanak gibi yeşil yapraklı sebzeler sayılabilir.

Kanamanın Durdurulması İçin Uygulanan Tedaviler

Eğer demir eksikliği anemisinin nedeni kan kaybı ise, tedavi de kanamanın sebebine yönelik olacaktır. Örneğin, kanayan bir ülser varsa ülseri tedavi etmek için antibiyotikler ve diğer ilaçlar kullanılabilir.

Kan kaybı bağırsaktaki bir polipe veya kanserli bir tümöre bağlı ise bunların çıkarılması için ameliyat gerekebilir.

Kan kaybı aşırı adet kanamasına bağlı ise doğum kontrol hapı kullanılabilir. Bazı durumlarda cerrahi girişim önerilebilir.


Ağır Demir Eksikliği Anemisinde Tedaviler

Şiddetli demir eksikliği anemilerinde alyuvar nakli gerekebilir. Kan nakli, sık uygulanan ve oldukça güvenli bir işlemdir.

Alyuvar nakli anemiyi hızla düzeltir. Alyuvarlar ayrıca vücudun tekrar kullanabileceği bir demir kaynağı da sağlar. Bununla birlikte, nakiller sadece kısa süreli bir tedavidir. Doktorunuzun aneminin nedenini bulup tedavi etmesi gerekir.

Demir ayrıca kas içine veya bir kanül vasıtasıyla damar içine de verilebilir. Ancak, damardan demir tedavisinde bazı güvenlik çekinceleri bulunur. Bu işlemin bir hastanede veya bir klinikte, deneyimli personelin varlığında yapılması gerekir. Bu tedavi genellikle uzun dönem demire gereksinimi olan, ancak ağızdan demir takviyesi alamayan veya demir eksikliği anemisi için bir an önce tedavi edilmesi gereken kişilere uygulanır.

 

 Demir Eksikliği Anemisi Nedir?
 Demir Eksikliği Anemisinin Sebebepleri Nelerdir?
 Kimler Demir eksikliği riski Altındadır?
 Demir Eksikliği Anemisinin Belirti ve Bulguları Nelerdir?
 Demir Eksikliği Anemisinde Tanı
 Demir Eksikliği Anemisinde Tedavi


 


Kaynaklar:
 

http://www.nhlbi.nih.gov/health/health-topics/topics/ida/


http://www.nhs.uk/conditions/Anaemia-iron-deficiency-/Pages/Introduction.aspx

 

http://www.nlm.nih.gov/medlineplus/ency/article/000584.htm

 

http://www.hematology.org/Patients/Anemia/Iron-Deficiency.aspx

 

 

02.09.2014

 

Menu

Bacak Estetiği  
Tüp Bebek-Bülent Tıraş  

 

 

 

Yeniler

 Mutlaka Okuyun

 Hayret Edeceksin
Parmaklarımızda kas varmıdır? Parmaklarımızda kas var mıdır?
Parmaklarımız ıslanınca neden buruşur? Parmaklarımız ıslanınca neden buruşur?
Yenilenen Vücudumuz Yenilenen Vücudumuz
 

 Yeni Konular

Kampilobakter Enfeksiyonları

Aileniz Yeterince Uyuyor mu?

 

 

 

 

Yeni Sayfa 1

 

Anestezi Çok Okunanlar
 
Nöroloji Çok Okunanlar

Her Unutkanlık Bunama mıdır?

Unutkanlık, kişinin etkinliklerinde kısıtlılığa yol açan ve beynimizin en önemli işlevlerinden biri olan bellek bozukluğu sonucu ortaya çıkan bir sorundur.

Baş Ağrısı Türleri ve Dikkat Edilmesi Gerekenler

En büyük kısmını gerilim tipi baş ağrısı veya migren gibi kronik/epizodik (aralıklı) baş ağrıları oluşturur.

Baş Dönmesi Nedir ve Nedenleri Nelerdir?

Baş dönmesi bir hareket yanılsamasıdır. Hasta, olmayan bir hareketi varmış gibi algılamakta ve kendisinin ya da çevresinin hareket ettiğini zannetmektedir.

Bayılma (Senkop) ve Tedavisi

Bilincin ve ayakta durma yeteneğinin geçici olarak kaybolması ve ardından bu durumun kendiliğinden düzelmesi ile bayılma oluşmaktadır.

      

alt

Gizlilik   l   Kullanım  l   İletişim  l   Reklam

© 1999-2014 www.populermedikal.com

 

Facebook'ta takip et        Twitter'da takip et       

 

DİĞER SİTELERİMİZ

Tıp Rehberi

Sağlığınız

Hayret Edeceksin

Bilim Club

Hayret Edeceksin TV