HEMOLİTİK ANEMİLER

Hemolitik Aneminin Bulgu ve Belirtileri Nelerdir?

 

 Hemolitik anemilerde bulgu ve belirtiler hemolitik aneminin tipine ve ağırlığına bağlıdır.Hafif derecede hemolitik anemisi olan kişilerde çoğu zaman hiçbir bulgu ve belirtiye rastlanmaz. Ağır hemolitik anemiler ise pek çoğu ciddi olmak üzere çeşitli bulgu ve belirtilere neden olur.

Hemolitik anemilerde bir çok bulgu ve belirti genel olarak tüm anemi tiplerinde görülenlerle aynıdır.Bunlar; halsizlik ve yorgunluk hissi, nefes darlığı, özellikle ayağa kalkıldığında baş dönmesi, baş ağrısı, ellerde veya ayaklarda soğukluk, deride, dişetlerinde ve tırnaklarda soluklaşma, ve göğüs ağrısı, aritmi, kalpte üfürüm, kalp büyümesi ve hatta kalp yetmezliği gibi ortak anemi belirtileridir.


Bu ortak bulgu ve belirtilerin dışında heemolitik anemilerde şu bulgu ve belirtiler görülebilir:

Sarılık


Erkenden ölen alyuvarlar kana hemoglobin salarlar ve hemoglobinin yıkılmasıyla da deriye ve gözlere sarı rengi veren, idrarın koyu sarı veya kahverengi olmasına neden olan bilirubin adı verilen bileşik ortaya çıkar.

Karnın Üst Bölgesinde AğrıAlyuvarların yıkımıyla artan bilirubin düzeyleri ve kolesterol safra kesesinde taş oluşumuna neden olabilir. Hemolitik anemilerde safra taşlarına ya da dalağın büyümesine bağlı olarak karnın üst bölgesinde ağrı oluşabilir.

Bacak Ülserleri ve Ağrı


Özellikle orak hücreli anemilerde oluşan orak şekilli hücreler küçük damarları tıkayarak kan akımını durdurabilir. Oluşan bu tıkanıklıklar bacaklarda yaralara ve vücudun çeşitli yerlerinde ağrılara neden olabilir.
 

Kan Nakline Karşı Oluşan Reaksiyonlar


Kan nakillerinde nakil yapılan kan grubu sizin kanınızdan farklıysa hemolitik anemi gelişebilir ve ortaya çıkan reaksiyonun bulgu ve belirtileri arasında ateş, titreme, tansiyonda düşme ve şok bulunur.  

>>>>Hemolitik Aneminin Tanısı
 


 


 

 Hemolitik Anemi Nedir?
 Hemolitik Aneminin Tipleri Nelerdir?
 Hemolitik Aneminin Nedenleri
 Hemolitik Aneminin Bulgu ve Belirtileri Nelerdir?
 Hemolitik Aneminin Tanısı
 Hemolitik Aneminin Tedavisi

 

 

Yararlanılan Kaynaklar:
 

http://www.nhlbi.nih.gov/health/health-topics/topics/ha/

http://www.hematology.org/Patients/Anemia/Sickle-Cell.aspx

 

 

18.11.2014