KAN VE PLAZMA

 

 

Kan hastalıkları konusuna başlamadan önce vücudumuzun en özel sıvısı olan kan hakkında biraz bilgi vermek yararlı olacaktır:

 

reklam

Hayret Edeceksin: Öğrendikçe şaşıracak, şaşırdıkça öğrenmek isteyeceksinVücudumuzun tamamını saran kan damarları içinde dolaşan sudan daha koyu, daha az akışkan ve daha yoğun kırmızı renkli sıvıya kan denir. Yoğunluğu nedeniyle sudan 4-5 kata daha yavaş akar. Tüm vücut ağırlığının yaklaşık %8'ini oluşturan kanın toplam miktarı erkeklerde 5-6 litre, kadınlarda ise 4-5 litredir.


Kan; kırmızı kan hücreleri ( alyuvar = eritrosit), beyaz kan hücreleri ( akyuvar = lökosit), trombositler ( kan pulcukları ) ve plazma (kan sıvısı) olmak üzere dört ana bileşenden oluşur.


Kanın yaşamımızı temelden etkileyen birçok farklı işlevi vardır:


•Vücuttaki dokulara oksijen ve besin taşınması: Oksijenin akciğerlerden vücut dokularına taşınması, ayrıca besinlerin, hormonların, enzimlerin ve diğer pek çok maddenin çeşitli vücut bölümleri arasında taşınması


• Aşırı kan kaybını önlemek için kan pıhtılaşmasının oluşması.

 
•Enfeksiyonla mücadeleyi sağlayan hücrelerin ve antikorların taşınması ve vücut savunmasının düzenlenmesi.


• Atık ürünlerin böbrekler ve karaciğerde filtre edilip temizlenmesi için taşınması, vücut dokularında oluşan karbondioksit ve metabolik artıkların böbrek, akciğer ve ter bezleri gibi atılım organlarına taşınması.


• Vücut ısısının düzenlenmesi: Kanın ısısı yaklaşık 38 ºC dir.


• Asit-baz dengesinin (Kanın PH'ı 7,35-7,45 tir, hafif alkalidir. Arteriyel kan venöz kandan daha alkalidir.) vücut sıvılarındaki su ve elektrolit miktarlarının ayarlanması.


Kanın % 55 i plazma denilen kan sıvısından, % 45 i ise şekilli kan hücrelerinden oluşur.

 

PLAZMA:


Kanın sıvı kısmı plazma olarak adlandırılır ve su, şeker, yağ, protein ve tuzların karışımından oluşur. Plazmanın ana görevi besin, atık ürünler, antikorlar, pıhtılaşma proteinleri, hormonlar , vücudun sıvı dengesini korumaya yardımcı proteinler ve kan hücrelerini taşımaktır.


Plazmanın yapısında:


◦% 90 Su: plazma içerisinde besinlerin çözünerek taşınmasını sağlar.


◦% 8 Protein : Bu proteinin : % 60'ı albumin, % 36'sı globulin ve % 4'ü fibrinojendir. Proteinler vücudun sıvı dengesini korumaya yardımcı olabilmek için doku ile kapiller damarlar arasındaki sıvı alışverişinde önemli rol oynayan onkotik basıncı oluştururlar. Ayrıca plazma proteinleri bazı hormonların taşınmasında da rol alır. Globulinler yağ moleküllerinin taşınmasını sağlar, fibrinojen ise pıhtılaşmada görev alır.


◦% 0.9 Inorganik Tuzlar:


◾Sodyum 135-146 mM
◾Potasyum 3.5-5.2 mM
◾Kalsiyum 2.1-2.7 mM
◾Karbonat 23-31 mM
◾Fosfat 0.7-1.4 mM


◦% 1.1 diğer organik bileşikler bulunmaktadır.


Plazma elde edilmesi


•Plazma antikoagülan (pıhtılaşmayı engelleyen) madde katılarak pıhtılaşması engellenen kan dinlendirilerek yada santrifüj edilerek hücresel kısımların dibe çökmesi, plazmanın ise üstte kalması sağlanarak elde edilir.


Serum


•Serum ise kan pıhtılaştıktan sonra oluşan sıvı kısmıdır. Kana herhangi bir madde ilave etmeksizin pıhtılaşması beklenir ve ardından dinlendirilerek yada santrifüj edilerek pıhtının (hücresel kısım) dibe çökmesi sağlanır. Serumun plazmadan farkı, serum içerisinde fibrinojenin bulunmamasıdır.

 

KANIN ŞEKİLLİ HÜCRELERİ


Kanın yaklaşık % 45 ini kırmızı kan hücreleri (eritrositler-alyuvarlar), beyaz kan hücreleri (lökositler-akyuvarlar) ve trombositler (Eritrositler % 99 , Lökositler % 1 , Trombositler <% 1) denilen kan hücreleri oluşturur. Her 600 kırmızı kan hücresine karşılık yaklaşık 40 trombosit, 1 beyaz kan hücresi bulunmaktadır.


                                            

Kan ve Plazma

Kırmızı Kan Hücreleri (Eritrositler)

Beyaz Kan Hücreleri (Lökositler)

Trombositler (Kan Pulcukları)

 

05.03.2014

Menu

Bacak Estetiği  
Tüp Bebek-Bülent Tıraş  

 

 

 

Yeniler

 Mutlaka Okuyun

 Hayret Edeceksin
Parmaklarımızda kas varmıdır? Parmaklarımızda kas var mıdır?
Parmaklarımız ıslanınca neden buruşur? Parmaklarımız ıslanınca neden buruşur?
Yenilenen Vücudumuz Yenilenen Vücudumuz
 

 Yeni Konular

Kampilobakter Enfeksiyonları

Aileniz Yeterince Uyuyor mu?

 

 

 

 

Yeni Sayfa 1

 

Anestezi Çok Okunanlar
 
Nöroloji Çok Okunanlar

Her Unutkanlık Bunama mıdır?

Unutkanlık, kişinin etkinliklerinde kısıtlılığa yol açan ve beynimizin en önemli işlevlerinden biri olan bellek bozukluğu sonucu ortaya çıkan bir sorundur.

Baş Ağrısı Türleri ve Dikkat Edilmesi Gerekenler

En büyük kısmını gerilim tipi baş ağrısı veya migren gibi kronik/epizodik (aralıklı) baş ağrıları oluşturur.

Baş Dönmesi Nedir ve Nedenleri Nelerdir?

Baş dönmesi bir hareket yanılsamasıdır. Hasta, olmayan bir hareketi varmış gibi algılamakta ve kendisinin ya da çevresinin hareket ettiğini zannetmektedir.

Bayılma (Senkop) ve Tedavisi

Bilincin ve ayakta durma yeteneğinin geçici olarak kaybolması ve ardından bu durumun kendiliğinden düzelmesi ile bayılma oluşmaktadır.

      

alt

Gizlilik   l   Kullanım  l   İletişim  l   Reklam

© 1999-2014 www.populermedikal.com

 

Facebook'ta takip et        Twitter'da takip et       

 

DİĞER SİTELERİMİZ

Tıp Rehberi

Sağlığınız

Hayret Edeceksin

Bilim Club

Hayret Edeceksin TV