TROMBOSİTLER ( KAN PULCUKLARI )

 

reklam

Hayret Edeceksin: Öğrendikçe şaşıracak, şaşırdıkça öğrenmek isteyeceksinPıhtılaşmadan sorumlu kan hücreleridir; tıkaç oluşturarak kanamayı durdururlar. Kemik iliğindeki dev hücreler olan megakaryositlerden oluşan büyüklüğü 1-3 mikron arasında değişen en küçük kan hücreleridir.

 

Bir milimetreküp kanda ortalama 300.000( 150.000-400.000) trombosit bulunur. Üçte biri dalakta, üçte ikisi dolaşımda bulunur. 7-10 gün kadar yaşarlar.


Kanama olduğunda trombositler bu bölgede toplanırlar ve birbirlerine yapışarak bir tıkaç oluştururlar (trombosit tıkacı=agregasyon). Aynı zamanda kan içindeki fibrini kanama yerine çöktüren ve böylece trombositlerin birbirlerine daha sıkı yapışmalarını sağlayan tromboplastini salgılarlar.


Trombosit sayısının milimetreküpte 150.000 in altına düşmesi trombositopeni (trombosit düşüklüğü) olarak adlandırılır. Trombositopeni de trombositlerin birbirlerine yapışmaları ve yeterli bir tıkaç oluşturmaları zorlaşır, buna bağlı olarak özellikle darbelerle oluşan kanamalar uzun sürer, kanamaya meyil artar.

 

Trombosit eksikliğinde belirtiler genellikle trombosit sayısı milimetreküpte 50.000 in altına düşünce ortaya çıkar ve darbelerden sonra çabuk morarma meydana gelebilir.

 

Trombosit sayısı milimetreküpte 30.000 in altına indiğinde diş eti, burun,idrar yolları, sindirim sistemi kanamaları ,kadın hastalarda uzamış adet kanamaları görülebilir. Milimetreküpte 10.000 ve altında olduğunda ise kendiliğinden ciltte nokta şeklinde veya geniş morartılar şeklinde kanamalar görülebilir. Bu durumda mutlaka doktorunuzla görüşmeniz gerekir.

Trombosit sayısında artmaya ise trombositoz denilir.

 

Kan ve Plazma

Kırmızı Kan Hücreleri (Eritrositler)

Beyaz Kan Hücreleri (Lökositler)

Trombositler (Kan Pulcukları)


 05.03.2014
 

Menu

Bacak Estetiği  
Tüp Bebek-Bülent Tıraş  

 

 

 

Yeniler

 Mutlaka Okuyun

 Hayret Edeceksin
Parmaklarımızda kas varmıdır? Parmaklarımızda kas var mıdır?
Parmaklarımız ıslanınca neden buruşur? Parmaklarımız ıslanınca neden buruşur?
Yenilenen Vücudumuz Yenilenen Vücudumuz
 

 Yeni Konular

Kampilobakter Enfeksiyonları

Aileniz Yeterince Uyuyor mu?

 

 

 

 

Yeni Sayfa 1

 

Anestezi Çok Okunanlar
 
Nöroloji Çok Okunanlar

Her Unutkanlık Bunama mıdır?

Unutkanlık, kişinin etkinliklerinde kısıtlılığa yol açan ve beynimizin en önemli işlevlerinden biri olan bellek bozukluğu sonucu ortaya çıkan bir sorundur.

Baş Ağrısı Türleri ve Dikkat Edilmesi Gerekenler

En büyük kısmını gerilim tipi baş ağrısı veya migren gibi kronik/epizodik (aralıklı) baş ağrıları oluşturur.

Baş Dönmesi Nedir ve Nedenleri Nelerdir?

Baş dönmesi bir hareket yanılsamasıdır. Hasta, olmayan bir hareketi varmış gibi algılamakta ve kendisinin ya da çevresinin hareket ettiğini zannetmektedir.

Bayılma (Senkop) ve Tedavisi

Bilincin ve ayakta durma yeteneğinin geçici olarak kaybolması ve ardından bu durumun kendiliğinden düzelmesi ile bayılma oluşmaktadır.

      

alt

Gizlilik   l   Kullanım  l   İletişim  l   Reklam

© 1999-2014 www.populermedikal.com

 

Facebook'ta takip et        Twitter'da takip et       

 

DİĞER SİTELERİMİZ

Tıp Rehberi

Sağlığınız

Hayret Edeceksin

Bilim Club

Hayret Edeceksin TV