TÜRK KADINLARININ GÜZELLİK SIRLARI WEBOMETRİK DEĞERLENDİRİLMESİ

Prof.Dr. Muammer Kaya, Eskişehir-Osmangazi Üniversitesi

Teknoloji Araştırma Merkezi (TEKAM) Müdürü

e-posta: mkaya@ogu.edu.tr

Sanal ortamda internet kullanan ve kadın-moda sitelerini ziyaret eden (yaşı, eğitimi ve gelir seviyesi bilinmeyen) bayanların (kız/kadınların) güzel olmak ve kalabilmek için en çok nelere dikkat ettiği yani güzellik sırları webometrik olarak ölçülmüştür. İncelenen Türk bayan popülasyonu eğitimli ve gelir seviyesi fazla ve tüketim eğilimi fazla olan kadın/kızları temsil ettiği kabul edilebilir. Ölçümlemede bayanlara bedava sunulan pratik kişisel bakım bilgileriyle ilgilenip okumaları baz alınmıştır.

 

Kadınlar doğal olarak tüm tarih boyunca güzel görünmek/olabilmek için çok çaba harcamaktadırlar. Kadınların güzel görünmek amacıyla en çok nelere dikkat ettikleri internet ortamında kadın-moda sitesinde webometrik olarak ölçülmüştür. Kadınlar en çok  manken gibi bir vücuda sahip olmak istemektedir. En fazla kırışıklıkların engellenmesi, epilasyon ve vücut bakımına önem vermektedirler. Kadınlar güzel görünmek için en fazla bacak, gögüs ve saç bakımlarına özen göstermektedirler. Selülit en önemli  korkularındandır. Kadınlar güzel görünmede dudak, kalça, yüz ve kaşlar, gözlere, ayak bakımı ve cilt sorunlarına sırasıyla özen göstermektedir.

Kadınların Güzellik Önceliği Katılımcı Sayısı
1.Manken gibi bir vücuda nasıl sahip olunur?

7071

2.Kırışıklıklar neden oluşur ve nasıl engellenir?

5248

Epilasyon 3782
Vücut Bakımı 3585

 

Kadınlarca Güzel olmak için ençok dikkat edilen uzuvlar Katılımcı %
Kusursuz bacak 2897

% 21,4

Göğüs Bakımı 2700 %19,9
Saç Bakımı 2359 %17,4
Selülit 1924 %14,2
Dudak 1137 % 8,4
Sıkı ve Bakımlı Kalça 741 % 5,5
Yüz ve Kaşlar 520 % 3,8
Gözler ve Bakış 456 % 3,4
Ayak Bakımı 448 % 3,3
Cilt Sorunları 344 % 2,5
Toplam Katılımcı 13526 % 100

 İncelenen Türk kız/kadınların güzel olmak/kalmakta en önemli korkuları sırasıyla kırışıklık (yaşlanmak), kıl-tüy ve selülittir. Kadınlar tarafından güzel görünmek için en çok dikkat edilen organlar/uzuvlar sırasıyla bacak (%21), göğüs (%20), saç (%17), dudak (%8), kalça (%6), yüz-kaşlar (%4), ayak (%3) ve cilt/ten ( %2.5) bakımıdır.

 TÜRKLERİN KADINLARININ GÜZELLİK AÇISINDAN BENZEMEK İSTEDİĞİ YABANCI İDOL JENNİFER LOPEZ……

Kadınlar/kızlar güzel olmak/görünmek için çoğunlukla ucuz yollar aramaktadır. Yaşlanırken güzelliklerinin bozulmaması için daha fazla doğal ve kalıcı makyajı tercih etmektedirler. Güzelleşme ve genç görünmede bayanların en çok tercih ettikleri renk kırmızı olmaktadır. Bayanları benzemek istediği yaşayan örnek (idol) Amerikalı esmer Jennifer Lopez (37 yaşında, aktris, şarkıcı ve modacı) benzemek/olmaktır. Bayanlar bugün 72 yaşında olan bir zamanların en ünlü Fransız sarışın aktrisi Brigitte Bardotta (B&B) benzemek isteme oranları 7 kat daha azdır. Kadınlar daha çok kendi dönemlerinde yaşayan meşhur sanatcılara benzemek istemektedir. Güzel kalmanın sırlarına olan bayan tutkusu devam etmekte olup daha çekici olabilmek için daha zarif görünme ve gülmeye önem verilmektedir. Güzellik/makyaj ilaç/malzemeleri kullanımı ve vücuda yakışır giyinmeye önem verilmektedir. Kadınlar estetik ameliyatlarla ilgilenmekte olup en önemli endişelerinden biri olan cilt ve meme kanseri hakkında bilgilenmeye güzelleşmeden daha az zaman harcamaktadır. Araştırmaya katılan bayanlar diyet yapmayla doğru beslenmekten daha fazla ilgilenmektedir. Kilo verme ve spor yapma en az öncelik verdiği konular arasında yer almaktadır. Giyimde kıyafette, ayakkabı ve deriden daha fazla öncelik ve önem verilmektedir. Güzel giyimde mücevher ve takı az başvurulan aksesuarlar arasında yer almıştır.

 

Az masraflı güzellik

4279

Yaşlanırken güzelliğin bozulmaması

3125

Kırmızının fendi

2348

Doğal ve kalıcı makyaj

2158

Güzelleşme ve genç görünme

1517

Jennifer Lopez gibi olma hayali

1267

Estetik ameliyatlar

931

Güzel kalmanın sırları

895

Zarif görünme

616

Gülme

546

Güzellik kapsülleri

360

Vücuda yakışır giyinme

285

Cilt/Meme kanseri

221

Diyet yapma

214

Brigette Bardot olma hayali

194

Doğru beslenme

154

Kıyafet

151

Ayakkabı

125

Kilo verme

124

Spor yapma

116

Botox

115

Mücevher/Takı

75

Deri

49

 Kadınlar güzel görünmek ve olabilmek için her türlü çabayı harcamaktadır. Yaşlanmak, şişmanlamak, epilasyon ihtiyacı ve selülit oluşumu önemli endişeleri olurken, güzel, ince ve iyi görünümlü olmak için her türlü doğal ve yapay çoğu zaman daha ucuz makyaj malzemesini yardımcı olarak kullanmaktadır. Estetik ameliyatlera önem verirken botoxla fazla ilgilenmemektedir. Doğru beslenmek-tense diyet yapmayı öğrenmeyi tercih etmektedir. Makyajın giyimden daha önemli olduğunu düşünmektedir. Kırmızı renk, doğal ve kalıcı makyaj ve gülme/bakış hala en önemli güzellik unsurlarından kabul edilmektedir. Kilo sorunu yaşandıktan sonra veya hamilelikte spor/ekzersiz yapma ve mücevher kullanımı daha öncelikli olmaktadır. İncelenen Türk kadın grubunun kendi kişisel bakımına önem verdiği sonucu ortaya çıkmaktadır. Türk kadınının benzemek istediği idol ESMER Jennifer Lopez’a benzemektir.