SIRT-BEL AĞRILARI

 

 

reklam

Hayret Edeceksin: Öğrendikçe şaşıracak, şaşırdıkça öğrenmek isteyeceksinSırt-Bel Ağrısı nasıl teşhis edilir ?


Ayrıntılı bir öykü ve fizik muayene genellikle ağrı ile ilişkili olabilecek herhangi bir fiziksel koşulu veya aile öyküsünü ortaya çıkarır. Doktorunuz bazı nörolojik testler yapacaktır  bazen de kan testleri isteyebilir . Tümörler ya da ağrıya sebep olabilecek diğer olası kaynakları teşhis etmek için görüntüleme testleri gerekli olabilir.

Röntgen (X - ışını) görüntüleme : Kemik kırıkları veya yaralı omurların görüntülenmesi için geleneksel röntgen tetkikleri kullanılır. Kas ve bağlarla ilgili ağrılarda faydalı olmaz. Hızlı , invaziv olmayan , ağrısız bir işlemdir.

Diskografi: Bel ağrısına neden olduğu düşünülen bir veya birkaç spinal diskin içine alçak basınçta özel bir kontrast boya enjekte edilir . Boya enjeksiyonunu takiben x - ışınları ile hasarlı alanlar gözlemlenir. Bu işlem genellikle bel cerrahisi düşünülen vakalarda veya tekrarlanan tedavi girişimlerine karşın sırt ağrısı geçmeyen hastalar için önerilmektedir .

Myelogramlar da bir x - ışını görüntüleme yöntemidir . Bu prosedürde spinal kanal içine kontrast boya enjekte edilir ve fıtıklaşmış disk veya kırıklarının neden olduğu omurilik ve sinir basısı bir x - ışını ile görülebilir.

Bilgisayarlı tomografi ( BT) disk yırtılması , spinal stenoz veya bel ağrısına neden olabilecek omur yaralanmalarını görüntülemek için kullanılan hızlı ve ağrısız bir işlemdir .

Manyetik rezonans görüntüleme ( MRG ) bel ağrısına neden olan kemik dejenerasyonu, omur yaralanmaları ya da sinirler , kaslar , bağlar , kan damarları gibi dokuların hastalıklarının değerlendirmesinde kullanılır . Genellikle acil cerrahi tedavi gerektiren bir durumu tanımlamak için kullanılır .

Elektromiyografi ( EMG ) ve sinir iletim çalışmaları kas güçsüzlüğü yaralanma veya kasları kontrol eden sinirler ile ilgili sorunların tanısında kullanılabilir.

Kemik taramaları kemiklerdeki enfeksiyon , kırık veya bozuklukları teşhis ve izlemek için kullanılır .

Termografi sinir kökü sıkışması olup olmadığını tespit etmek için kullanılabilmektedir.Termografi , vücut ve belirli bir organların sıcaklığını ölçer.İki taraf arasında küçük sıcaklık değişikliklerini ölçmek için kızılötesi algılama cihazların kullanımını içerir.

Ayrıca ultrasonografi (USG) de bağlar, kaslar, tendonlar ve sırtı destekleyen diğer yumuşak dokulardaki sorunların görüntülenmesinde kullanılabilir .
 

  <<Nedenleri                       Tedavisi>>


24.06.2014

Menu

Bacak Estetiği  
Tüp Bebek-Bülent Tıraş  

 

 

 

Yeniler

 Mutlaka Okuyun

 Hayret Edeceksin
Parmaklarımızda kas varmıdır? Parmaklarımızda kas var mıdır?
Parmaklarımız ıslanınca neden buruşur? Parmaklarımız ıslanınca neden buruşur?
Yenilenen Vücudumuz Yenilenen Vücudumuz
 

 Yeni Konular

Kampilobakter Enfeksiyonları

Aileniz Yeterince Uyuyor mu?

 

 

 

 

Yeni Sayfa 1

 

Anestezi Çok Okunanlar
 v
Nöroloji Çok Okunanlar

Her Unutkanlık Bunama mıdır?

Unutkanlık, kişinin etkinliklerinde kısıtlılığa yol açan ve beynimizin en önemli işlevlerinden biri olan bellek bozukluğu sonucu ortaya çıkan bir sorundur.

Baş Ağrısı Türleri ve Dikkat Edilmesi Gerekenler

En büyük kısmını gerilim tipi baş ağrısı veya migren gibi kronik/epizodik (aralıklı) baş ağrıları oluşturur.

Baş Dönmesi Nedir ve Nedenleri Nelerdir?

Baş dönmesi bir hareket yanılsamasıdır. Hasta, olmayan bir hareketi varmış gibi algılamakta ve kendisinin ya da çevresinin hareket ettiğini zannetmektedir.

Bayılma (Senkop) ve Tedavisi

Bilincin ve ayakta durma yeteneğinin geçici olarak kaybolması ve ardından bu durumun kendiliğinden düzelmesi ile bayılma oluşmaktadır.

      

alt

Gizlilik   l   Kullanım  l   İletişim  l   Reklam

© 1999-2014 www.populermedikal.com

 

Facebook'ta takip et        Twitter'da takip et       

 

DİĞER SİTELERİMİZ

Tıp Rehberi

Sağlığınız

Hayret Edeceksin

Bilim Club

Hayret Edeceksin TV