İNME (STROKE)

 

 

reklam

Hayret Edeceksin: Öğrendikçe şaşıracak, şaşırdıkça öğrenmek isteyeceksinGelişmiş toplumlarda üçüncü ölüm nedeni ve birinci sakatlık sebebi olan inme beynin bir kısmına oksijen bakımından zengin kan akışının engellenmesi ile oluşur. Oksijenlenemeyen beyin hücreleri birkaç dakika sonra ölmeye başlar. Beyindeki ani kanamalar da eğer beyin hücrelerine zarar veriyorsa inmeye neden olabilir.

Beyin hücreleri ölür ya da hasar görürse inme oluşur ve bu beyin hücrelerinin kontrol ettiği vücut bölgelerinde ani halsizlik, yüz, kol veya bacaklarda felç veya uyuşma, konuşma bozukluğu veya konuşulanı anlama bozukluğu, görme bozukluğu gibi bir takım belirtiler meydana gelir.

İnme acil bakım gerektiren ciddi bir tıbbi durumdur. İnme kalıcı beyin hasarı, uzun süreli sakatlık, hatta ölüme neden olabilir. İnme esnasında her dakika çok önemlidir. Bu nedenle inme olduğu düşünülen vakalarda derhal 112 aranmalı, hasta kendi çabalarınızla değil mutlaka ambulansla hastaneye gönderilmelidir. Böylece ambulanstaki sağlık personeli hayat kurtarıcı tedaviye olay yerinde veya yolda başlayabilir en değerli dakikalar kaybedilmemiş olur.
 

İnmenin iskemik ve hemorajik olmak üzere iki ana tipi vardır. İskemik inme daha sık görülen tipidir.

Beyne oksijen bakımından zengin kanı sağlayan bir arter tıkanıp bloke olursa iskemik inme oluşur. Kan pıhtıları genellikle iskemik inmeyle sonuçlanan tıkanıklıklara neden olur.

  İnme Nedir?
  İnme Tipleri
  Belirti ve Bulgular
  Risk Faktörler
  İnmeyi Önleme
  İnmelerde Tanı
  İnmenin Tedavisi
  İnme Sonrası Yaşam


Beyindeki bir arterin yırtılması ve kanaması ise hemorajik inmeye neden olur. Sızan kanın oluşturduğu basınç beyin hücrelerinde hasara neden olur. Yüksek tansiyon veya anevrizmalar hemorajik inmenin sık görülen nedenlerindendir.


İnmeye benzeyen bir başka durum ise "mini inme" olarak da adlandırılan geçici iskemik ataktır. Beynin bir bölümüne kan akımı sadece kısa bir süre için bloke olursa geçici iskemik atak oluşur.

 

Geçici iskemik ataklarda beyin hücrelerindeki hasar kalıcı değildir.


Iskemik inme gibi, GİA'lara da genellikle kan pıhtılaşması neden olur. GİA'lar tek başlarına bir inme krizi olmasa da büyük ölçüde bir inme geçirme riskini artırır ve inmeler gibi acil müdahale gerektirirler.

İnme sık görülen ölüm nedenlerinden biridir.


 

                         İnme Tipleri>>


16.10.2014

Menu

Bacak Estetiği  
Tüp Bebek-Bülent Tıraş  

 

 

 

Yeniler

 Mutlaka Okuyun

 Hayret Edeceksin
Parmaklarımızda kas varmıdır? Parmaklarımızda kas var mıdır?
Parmaklarımız ıslanınca neden buruşur? Parmaklarımız ıslanınca neden buruşur?
Yenilenen Vücudumuz Yenilenen Vücudumuz
 

 Yeni Konular

Kampilobakter Enfeksiyonları

Aileniz Yeterince Uyuyor mu?

 

 

 

 

Yeni Sayfa 1

 

Anestezi Çok Okunanlar
 v
Nöroloji Çok Okunanlar

Her Unutkanlık Bunama mıdır?

Unutkanlık, kişinin etkinliklerinde kısıtlılığa yol açan ve beynimizin en önemli işlevlerinden biri olan bellek bozukluğu sonucu ortaya çıkan bir sorundur.

Baş Ağrısı Türleri ve Dikkat Edilmesi Gerekenler

En büyük kısmını gerilim tipi baş ağrısı veya migren gibi kronik/epizodik (aralıklı) baş ağrıları oluşturur.

Baş Dönmesi Nedir ve Nedenleri Nelerdir?

Baş dönmesi bir hareket yanılsamasıdır. Hasta, olmayan bir hareketi varmış gibi algılamakta ve kendisinin ya da çevresinin hareket ettiğini zannetmektedir.

Bayılma (Senkop) ve Tedavisi

Bilincin ve ayakta durma yeteneğinin geçici olarak kaybolması ve ardından bu durumun kendiliğinden düzelmesi ile bayılma oluşmaktadır.

      

alt

Gizlilik   l   Kullanım  l   İletişim  l   Reklam

© 1999-2014 www.populermedikal.com

 

Facebook'ta takip et        Twitter'da takip et       

 

DİĞER SİTELERİMİZ

Tıp Rehberi

Sağlığınız

Hayret Edeceksin

Bilim Club

Hayret Edeceksin TV