İNMENİN TEDAVİSİ

 

 

reklam

Hayret Edeceksin: Öğrendikçe şaşıracak, şaşırdıkça öğrenmek isteyeceksin


İnme tedavisi inmenin iskemik veya hemorajik olup olmadığına bağlıdır. Geçici iskemik atak (GIA) tedavisi ise belirtilerin başlamasından sonra ne kadar zaman geçtiğine,nedenine ve diğer hastalıkların olup olmamasına bağlıdır.


Tüm İnmeier ve GİA'lar tıbbi acillerdir. Eğer inme belirtileri varsa, mutlaka hemen 112'yi arayın.


İlk tedavi yapıldıktan sonra, doktorunuz inme risk faktörlerini tedavi etmek ve komplikasyonları önlemek için çalışacaktır.

İskemik İnme ve Geçici İskemik Atak Tedavisi


Beyne oksijen bakımından zengin kanı sağlayan bir arterin tıkanmasıyla, iskemik inme veya GIA oluşur. Genellikle, kan pıhtıları, iskemik inme ve GİA ya neden olan tıkanıklıkları oluşturur.

Iskemik inme veya GIA tedavisi ilaç tedavisi ve bazı tıbbi prosedürleri içerebilir.

İlaçlar

Doku plazminojen aktivatörü (tPA) denilen bir ilaç beyin arterlerindeki kan pıhtılarını yok edebilir. İlk tedavide doktor kolunuzdaki bir damara ideal olarak en kısa zamanda, en geç belirtilerin başlamasından sonraki 4 saatte tPA enjekte etmelidir.

Tıbbi nedenlerle, doktorunuz size tPA veremez ise bir antiplatelet ilaç alabilirsiniz. Örneğin aspirin inmenin ilk 48 saat içinde verilebilir.

Doktorunuz ayrıca antikoagülan "Kan sulandırıcı" reçete edebilir. Bu ilaçlar kan pıhtılarının daha da büyümelerini engeller ve yeni kan pıhtılarının oluşumunu önler.

Tıbbi Prosedürler

Eğer karotid arter hastalığı varsa doktorunuz karotis endarterektomi veya karotid arter perkütan koroner girişim (anjiyoplasti) önerebilir. Her iki prosedürde de karotis arter tıkanıklığı açılır.

Araştırmacılar iskemik inme için intra-arteriyel tromboliz ve mekanik pıhtı (emboli) çıkarılması (MERCI) gibi tedaviler konusunda araştırmalarına devam etmektedirler.

Intra-arteriyel tromboliz kasıktan girilerek beyin arterlerine uzanan bir kateterle ilaç vererek damardaki pıhtıya müdahale etme yöntemidir. MERCI ise atardamardan kan pıhtılarının kaldıran bir cihazdır. İşlem sırasında, karotid arterden kateterle girilir ve beyindeki etkilenen arterden bu cihazla kan pıhtısı çıkarılır.

Hemorajik İnme Tedavisi


Hemorajik inme tedavisinde ilk adım beyindeki kanamanın nedenini bulmak ve daha sonra bunu kontrol etmektir.

Iskemik inmelerin aksine, hemorajik inmeler antiplatelet ilaçlar ve kan sulandırıcılar ile tedavi edilmez. Bu ilaçlar kanamayı daha kötüleştirebilirler.

Eğer antiplatelet ilaçlar veya kan sulandırıcı alıyorsanız ve hemorajik inme geçiriyorsanız, bu ilaçlar kesilir.

Eğer beyin kanamasının nedeni yüksek kan basıncı ise doktorunuz kan basıncını düşürmek için ilaçlar reçete edebilir. Bu da kanamayı önlemeye yardımcı olabilir.

Hemorajik inme tedavisi için cerrahi gerekli olabilir. Kullanılan cerrahi yöntemler anevrizma klipleme, koil embolizasyonu ve arteriovenöz malformasyon (AVM) tamirini içerir.

Anevrizma Klipleme ve Koil Embolizasyon

İnme nedeni anevrizma ise Anevrizma Klipleme veya Koil Embolizasyon önerilebilir.

Anevrizma klipleme beyindeki kan damarlarındaki anevrizmayı engellemek için yapılır. Bu ameliyat anevrizmadan daha fazla kan sızmasını önlemeye yardımcı olur. Ayrıca anevrizmanın tekrar patlamasını önlemeye yardımcı olabilir.

  İnme Nedir?
  İnme Tipleri
  Belirti ve Bulgular
  Risk Faktörler
  İnmeyi Önleme
  İnmelerde Tanı
  İnmenin Tedavisi
  İnme Sonrası Yaşam

Nöroşirurji uzmanları tarafından yapılan bu ameliyatta kafatası açılarak beyin kıvrımları arasındaki anevrizmaya ulaşılır ve anevrizma boynuna klip (kelepçe) konularak anevrizma içerisine kan girişi engellenir.Ameliyat genel anestezi ile yapılır ve ameliyattan sonra, birkaç gün boyunca hastanenin yoğun bakım ünitesinde kalmak gerekebilir.

Koil embolizasyon anevrizma tedavisi için kullanılan daha az karmaşık bir işlemdir.Nöroradyoloji uzmanları tarafından yapılan bu uygulamada ise, kasık arterinden kateter ile girilerek anevrizmanın içine veya boynuna ulaşılır, anevrizma içi koil denilen ince tellerle yumak şeklinde örülerek anevrizma içerisine kan girişi engellenir.Genel anestezi altında yapılmakla birlikte, hastanın kafatasında hiçbir kesi olmaz.

Arteriovenöz Malformasyon Onarımı

İnme nedeni beyinin içindeki arter ve venlerin arapsaçı gibi örüldüğü Arteriovenöz Malformasyon (AVM) ise, doktorunuz AVM onarımı önerebilir. AVM onarımı beyinde daha fazla kanamayı önlemeye yardımcı olur.

AVM onarımı için çeşitli yöntemler kullanabilir. Bu yöntemler şunlardır:
Cerrahi olarak AVM'nin kaldırılması
Kan akışını engellemek için AVM içine bir madde enjekte edilmesi
AVM 'yi küçültmek için radyasyon kullanma

İnmelerde Riski Faktörlerinin Tedavisi


İnme veya GİA ilk tedavisinden sonra, doktorunuz risk faktörlerini tedavi edecektir. Risk faktörlerini kontrol etmeye yardımcı yaşam tarzı değişiklikleri önerebilir.

Yaşam tarzı değişiklikleri içinde sigarayı bırakmak, sağlıklı bir diyet, sağlıklı kiloyu korumak ve fiziksel olarak aktif olmak sayılabilir. Yaşam tarzı değişiklikleri yeterli değilse, ilaç gerekebilir.
 

                <<İnmelerde Tanı       İnme Sonrası Yaşam>>


16.10.2014

Menu

Bacak Estetiği  
Tüp Bebek-Bülent Tıraş  

 

 

 

Yeniler

 Mutlaka Okuyun

 Hayret Edeceksin
Parmaklarımızda kas varmıdır? Parmaklarımızda kas var mıdır?
Parmaklarımız ıslanınca neden buruşur? Parmaklarımız ıslanınca neden buruşur?
Yenilenen Vücudumuz Yenilenen Vücudumuz
 

 Yeni Konular

Kampilobakter Enfeksiyonları

Aileniz Yeterince Uyuyor mu?

 

 

 

 

Yeni Sayfa 1

 

Anestezi Çok Okunanlar
 v
Nöroloji Çok Okunanlar

Her Unutkanlık Bunama mıdır?

Unutkanlık, kişinin etkinliklerinde kısıtlılığa yol açan ve beynimizin en önemli işlevlerinden biri olan bellek bozukluğu sonucu ortaya çıkan bir sorundur.

Baş Ağrısı Türleri ve Dikkat Edilmesi Gerekenler

En büyük kısmını gerilim tipi baş ağrısı veya migren gibi kronik/epizodik (aralıklı) baş ağrıları oluşturur.

Baş Dönmesi Nedir ve Nedenleri Nelerdir?

Baş dönmesi bir hareket yanılsamasıdır. Hasta, olmayan bir hareketi varmış gibi algılamakta ve kendisinin ya da çevresinin hareket ettiğini zannetmektedir.

Bayılma (Senkop) ve Tedavisi

Bilincin ve ayakta durma yeteneğinin geçici olarak kaybolması ve ardından bu durumun kendiliğinden düzelmesi ile bayılma oluşmaktadır.

      

alt

Gizlilik   l   Kullanım  l   İletişim  l   Reklam

© 1999-2014 www.populermedikal.com

 

Facebook'ta takip et        Twitter'da takip et       

 

DİĞER SİTELERİMİZ

Tıp Rehberi

Sağlığınız

Hayret Edeceksin

Bilim Club

Hayret Edeceksin TV