SIRT-BEL AĞRILARI

 

 

reklam

Hayret Edeceksin: Öğrendikçe şaşıracak, şaşırdıkça öğrenmek isteyeceksinBeliniz mi Ağırıyor? İnanın yalnız değilsiniz.Sizin gibi birçok kişi günlük işlerini, rutin faaliyetlerini veya eğlencelerini engelleyecek şiddette bel ağrısı çekmektedir. Baş ağrısından sonra en sık görülen nörolojik hastalık sırt ağrısıdır. İyi haber ise sık görülen akut bel ağrılarının kısa süreli olması ve birkaç gün içerisinde geçmesidir. Kronik bel ağrıları ise 3 aydan fazla sürer ve genellikle ilerleyicidir ve nedenini bulmak zor olabilir.


Bel ağrılarına girmeden önce omurgamızın yapısını incelemekte fayda var:

 

OMURGANIN YAPISIBoynumuzdan kalçamıza kadar uzanan vücudumuzun sırt bölümü, kemik, kas ve diğer dokulardan oluşan karmaşık bir yapıdır. Merkezinde ise sadece dik durmamızı sağlamakla kalmayıp vücudun hareketlerini kontrol eden, duyuların iletimini üstlenen hassas sinir sistemi yapısı olan omuriliğimizi barındıran ve koruyan omurgamız (columna vertebralis) vardır.

 

Omurgamız vertebra olarak da adlandırılan birbirinin üzerlerine dizilmiş yaklaşık 33 kemikten oluşur. Herbirinin ortasında bir delik bulunan bu 33 kemik üstüste gelerek ortalarından omuriliğin geçtiği bir kanal oluştururlar. Omuriliğimiz beyin sapından başlar ve omurganın içindeki kanal boyunca yetişkinlerde göğüs kafesinin alt hizasına kadar uzanır. Yani ortalama 70 cm uzunluğunda olan omurgamızın içinde uzanan omuriliğimiz ancak 43-45 cm dir.


Omurlarımız arasındaki küçük boşluklardan omuriliğimize bağlanan 31 çift sinir kökü çıkar. Omuriliğin son bölümünde omur ilikten çıkan sinir lifleri sinir demeti yapar buna at kuyruğu anlamında "cauda equina" denir. Omurlar arasındaki boşluklarda disk adı verilen yumuşak jöle kıvamında yuvarlak yastıkçıklar vardır. Diskler omurga üzerine binen basıncı emerek ve kemiklerin birbirlerine sürtünmesini engelleyerek bir amortisör görevi görürler. Omurgalar birbirlerine ligament ve kaslara da tendon adı verilen doku bantları ile bağlanır.

Omurga en üst kısmdan başlayarak 4 bölgeye ayrılır :


Boyun bölgesinde 7 adet boyun omuru (servikal vertebra): C1 - C7 arasında numaralandırılır,


Sırt bölgesinde 12 adet sırt omuru ( torakal vertebra): T1 - T12 arasında numaralandırılır.


Bel bölgesinde 5 adet bel omuru ( lomber vertebra) : L1 - L5 arasında numaralandırılır. Bazı kişilerde 6. bel omuru da bulunabilir ; herhangi bir sorun teşkil etmez.


Sakrum ve koksiks (kuyruk sokumu),omurganın bitiminde birbirine kaynaşmış kemik gruplarıdır. Sakrumda çocukluk döneminde 5 omur varken ergenlikte bu omurlar birbirine kaynayarak tek bir sakrum kemiği haline gelirler ve omurgayı leğen kemiğine bağlarlar. Yine aslında 4 omurdan oluşmuş koksiks de birbirine kaynamış tek kemik şeklindedir. Omurganın normal şekli yandan bakıldığında S şeklindedir.


Yukarıda bahsettiğimiz 31 sinir kökü çiftinin 8 çifti boyun omurlarından 12 çifti sırt omurlarından, 5 çifti bel omurlarından, 5 çifti sakral omurlardan(S1-S2 arasından) ve 1 çifti koksiks omurlarından sağlı sollu olarak her omurga seviyesinden çıkar.

                              Nedenleri, belirtileri, kimlerde daha sık görülür?>>


24.06.2014

Menu

Bacak Estetiği  
Tüp Bebek-Bülent Tıraş  

 

 

 

Yeniler

 Mutlaka Okuyun

 Hayret Edeceksin
Parmaklarımızda kas varmıdır? Parmaklarımızda kas var mıdır?
Parmaklarımız ıslanınca neden buruşur? Parmaklarımız ıslanınca neden buruşur?
Yenilenen Vücudumuz Yenilenen Vücudumuz
 

 Yeni Konular

Kampilobakter Enfeksiyonları

Aileniz Yeterince Uyuyor mu?

 

 

 

 

Yeni Sayfa 1

 

Anestezi Çok Okunanlar
 v
Nöroloji Çok Okunanlar

Her Unutkanlık Bunama mıdır?

Unutkanlık, kişinin etkinliklerinde kısıtlılığa yol açan ve beynimizin en önemli işlevlerinden biri olan bellek bozukluğu sonucu ortaya çıkan bir sorundur.

Baş Ağrısı Türleri ve Dikkat Edilmesi Gerekenler

En büyük kısmını gerilim tipi baş ağrısı veya migren gibi kronik/epizodik (aralıklı) baş ağrıları oluşturur.

Baş Dönmesi Nedir ve Nedenleri Nelerdir?

Baş dönmesi bir hareket yanılsamasıdır. Hasta, olmayan bir hareketi varmış gibi algılamakta ve kendisinin ya da çevresinin hareket ettiğini zannetmektedir.

Bayılma (Senkop) ve Tedavisi

Bilincin ve ayakta durma yeteneğinin geçici olarak kaybolması ve ardından bu durumun kendiliğinden düzelmesi ile bayılma oluşmaktadır.

      

alt

Gizlilik   l   Kullanım  l   İletişim  l   Reklam

© 1999-2014 www.populermedikal.com

 

Facebook'ta takip et        Twitter'da takip et       

 

DİĞER SİTELERİMİZ

Tıp Rehberi

Sağlığınız

Hayret Edeceksin

Bilim Club

Hayret Edeceksin TV