SANAL KOLONOSKOPİ

 

reklam

Hayret Edeceksin: Öğrendikçe şaşıracak, şaşırdıkça öğrenmek isteyeceksin


Çok Kesitli Bilgisayarlı Tomografi cihazı kullanılarak yapılan “sanal kolonoskopi” kalın barsakta bulunan poliplerin ve kanserin erken dönemde yakalanmasını amaçlayan bir incelemedir.

Kalın barsak kanseri en ölümcül kanserler listesinde ikinci sırada yer alır. Hastalığın tedavi edilebilmesi için en etkili yöntem ise erken tanıdır. Kolon poliplerinin erken dönemde yakalanabilmesinin tek yolu yakın zamana kadar kolonoskopiydi. Ancak kolonoskopi hastaların çok sevmedikleri ve bu nedenle çoğunlukla öncesinde sakinleştirici uygulanmasını gerektiren bir işlemdir. Kolonoskopi sırasında 1500 işlemde bir barsak delinmesi gelişebiliyor. Yavaş gelişen kalın barsak tıkanıklıklarında, radyoterapi uygulanmış hastaların incelenmesinde veya endoskopik olarak ulaşılamayan kıvrımlı ve uzamış barsaklarda, standart kolonoskopi cihazlarıyla barsağın bir bölümünün incelenememesi söz konusu olabiliyor.


Yeni geliştirilen “Sanal kolonoskopi” adı verilen yöntem alternatif bir tanı yöntemi olarak artık rutin uygulamaya girmiştir. Sanal kolonoskopi için barsaklar X-ışınlarıyla taranıyor ve elde edilen verilerden bilgisayar ortamında üç boyutlu görüntüler oluşturuluyor. Acıbadem Hastanesi Radyoloji Uzmanı Dr. Sertaç Akansel bu yeni tanı yönteminin birçok avantaj sağladığını belirterek şöyle devam ediyor: “Sanal kolonoskopi ile çekim yapılırken hasta herhangi bir rahatsızlık duymuyor. Bu da bize erken teşhis noktasında büyük kolaylıklar sağlıyor. Kolon kanseri diğer kanser türlerinden farklı olarak başlangıçta iyi huylu gelişebiliyor. Erken dönemde tespit edildiğinde ölüm riski azaltılmış oluyor.”

Özellikleri


Kalın barsak kanseri çok ciddi bir ölüm sebebidir. Bu amaçla kolonoskopinin de mammografi gibi tarama amaçlı olarak yaptırılması öneriliyor. Doktorlar 50 yaşın üstündeki kişilerin 2-5 yılda bir kolonoskopi yaptırması görüşünde birleşiyorlar. İşte bu noktada sanal kolonoskopi geleneksel yöntemden korkanlar için büyük bir avantaj sağlıyor. Tomografi cihazından elde edilen bilgilerin, özel bilgisayarlarla endoskopik görüntülere dönüştürülmesi şeklinde açıklayabileceğimiz sanal kolonoskopide barsağın tümü görüntülenebiliyor. Sanal kolonoskopi bir cm den daha büyük poliplerin tanısını kolonoskopi ile benzer doğrulukla yapabiliyor. Ancak kalın barsak iç yüzeyinin hastalıklarının tanısı, poliplerin çıkarılması ve parça alınması için standart kolonoskopi yine de gerekebiliyor.


Sanal kolonoskopi için hazırlık aşamasında hastalar çekimden önceki gün boyunca sadece sıvı gıdalar alıyorlar ve bazı barsak temizleyici ilaçlar kullanıyorlar. Çekim sırasında hastalar tomografi cihazına yatırılıyor ve kalın barsağa hava veriliyor. Daha sonra saniyeler içinde biten çekim süresini takiben hasta evine gönderiliyor. Elde edilen verilerden üç boyutlu barsak görüntüleri elde ediliyor.

YararlarıDr. Akansel sanal kolonoskopinin üstünlüklerini şöyle sıralıyor:

- İncelemenin tümü 10 – 15 dakika sürüyor.
-Hastaya sakinleştirici verilmesi gerekmiyor.
-Standart kolonoskopide organın sadece içi incelenirken sanal kolonoskopide barsak dışı yapılar da değerlendirilebiliyor.
-Kalın barsakta yavaş gelişmiş tıkanıklık durumlarında kolonoskopi ile ulaşılamayan kısımları gösterebiliyor.

- Barsak delinmesi riski yok.
-Daha fazla tarama yapılması doğru teşhis koyma şansını artırıyor.


Daha fazla bilgi için : Alo Acıbadem (212/216) 544 44 44
29.05.2004
 

Menu

Bacak Estetiği  
Tüp Bebek-Bülent Tıraş  

 

 

 

 

Yeniler

 Mutlaka Okuyun

 Hayret Edeceksin
Parmaklarımızda kas varmıdır? Parmaklarımızda kas var mıdır?
Parmaklarımız ıslanınca neden buruşur? Parmaklarımız ıslanınca neden buruşur?
Yenilenen Vücudumuz Yenilenen Vücudumuz
 

 Yeni Konular

Kampilobakter Enfeksiyonları

Aileniz Yeterince Uyuyor mu?

 

 

 

 

Yeni Sayfa 1

 

Tıbbi Tetkikler Çok Okunanlar
 
Tıbbi Tetkikler Çok Okunanlar

Anjiyografi

Anjiyografi vücut damarlarının görüntülenmesi demektir.

Bilgisayarlı Tomografi

Doktorunuz sizden Bilgisayarlı Tomografi incelemesi yaptırmanızı mı istedi?

Elektromiyografi ( EMG) ve sinir ileti çalışmaları

Elektromyografi kaslar ve kasları kontrol eden sinir hücrelerinin sağlığını değerlendirmek için yapılan bir tanı yöntemidir.

Manyetik Rezonans (MR)

Manyetik rezonans ağrısız ve hasta vücuduna zarar vermeden uygulanan bir görüntüleme tekniğidir.

Röntgen (Floroskopi)

Floroskopi radyolojinin en eski ve en temel bölümlerinden biridir.

 

Abdominal Ultrasonografi

Abdominal Ultrasonografi Batın ( karın ) ultrasonu anlamına gelir.

 

Paptest

A Vitamini yağda eriyen vitaminlerdendir.Balıkyağında, karaciğerde, tereyağı ve kremada, peynirde, yumurta sarısında bulunur.

 

Histereskopi

Histeroskopi bir teleskopla rahim içerisine girilerek tanısal ve cerrahi işlemlerin gerçekleştirilmesine yarayan endoskopik bir cerrahi girişimdir

 

      

alt

Gizlilik   l   Kullanım  l   İletişim  l   Reklam

© 1999-2014 www.populermedikal.com

 

Facebook'ta takip et        Twitter'da takip et       

 

DİĞER SİTELERİMİZ

Tıp Rehberi

Sağlığınız

Hayret Edeceksin

Bilim Club

Hayret Edeceksin TV