reklam

Hayret Edeceksin: Öğrendikçe şaşıracak, şaşırdıkça öğrenmek isteyeceksin

"Vitaminler büyümemiz, hücrelerimizin yenilenmesi ve enerji üretimimiz için zorunlu maddelerdir. insan vücüdu vitaminleri kendiliğinden üretemez. Bu yüzden sağlığımız için gerekli olan vitaminleri ya yediğimiz yiyeceklerden veya çeşitli ilave vitamin preparatlarından sağlamamız gerekmektedir. Mikrobesinler olarak da adlandırılan vitaminler yağlar proteinler ve karbonhidrat gibi makrobesinlerin aksine çok düşük miktarlarda alınabilirler ve kalori içermezler."

 "Vitaminler Yağda Eriyen Vitaminler ve Suda Eriyen Vitaminler olmak üzere iki alt gruba ayrılırlar. A, D, E ve K vitamininden oluşan yağda eriyen vitaminler sentezleri için kolesterol gerektiren , yağ dokusunda depolanabilen ve ihtiyaç anında salınabilen vitaminlerdir. B vitamin kompleksleri ailesinden ve C vitaminin den oluşan Suda eriyen vitaminler ise vücutta depolanamazlar ve hergün belirli miktarlarda dışarıdan alınmaları gerekmektedir. "

   
Menu

Bacak Estetiği  
Tüp Bebek-Bülent Tıraş  

 

Suda Eriyen Vitaminler
       
vitamin b1 vitamin b2 vitamin b5

B1 Vitamini (Thiamin)

Thiamin olarak da adlandırılan B1 vitamini merkezi sinir sistemi sağlığını korumakta önemli bir rol oynar.

B2 Vitamini (Riboflavin)

Riboflavin olarak da adlandırılan B2 vitamini enerji üretimi, enzim fonksiyonu, normal yağ asidi ve aminoasit sentezi için önem taşımaktadır.

B3 Vitamini (Niasin)

Niasin, Niasinamid veya Nikotin Amid olarak ta adlandırılan B3 vitamini sindirim için gerekli olan hidroklorik asit üretimi için olduğu gibi , protein, yağlar ve karbonhidrat metabolizması için de tüm insanlar tarafından gereksinim duyulan zorunlu bir besindir.

B5 Vitamini (Pantotenik asit)

Pantotenik Asit olarak ta adlandırılan B5 vitamini hem hayvansal hem de bitkisel kaynaklarda bulunabildiğinden dolayı yunanca "heryer" anlamına gelen "pantos" sözcüğünden kökenini almıştır.

vitamin b6 vitamin b7 vitamin b12

B6 Vitamini (Pyridoxin)

Pyridoxine olarak ta adlandırılan B6 vücutta depolanmayan ve suda eriyen bir vitamindir. Diyetle veya ek vitamin olarak mutlaka alınmalıdır.

 

B7 Vitamini (Biotin)

Vitamin H veya Biotin olarak da adlandırılan B7 vitamini bazı gıda maddelerinde küçük miktarlarda bulunan suda çözünen bir vitamindir.

 

B12 Vitamini (Kobalamin)

Kobalamin olarak ta adlandırılan B12 suda eriyen bir vitamindir. Diğer suda eriyen vitaminlerden farklı olarak vücut dokularında depolanabilir.

C Vitamini (Askorbik Asit)

Askorbik asit olarak da bilinen C vitamini bazı gıdalarda doğal olarak mevcut olan, suda eriyen bir vitamindir.

Yağda Eriyen Vitaminler
a vitamini vitamin d vitamin e vitamin k

A Vitamini

A Vitamini yağda eriyen vitaminlerdendir.Balıkyağında, karaciğerde, tereyağı ve kremada, peynirde, yumurta sarısında bulunur.

 

D Vitamini

D Vitamini yağda eriyen vitaminlerdendir. Daha çok iki şekilde bulunur.

 

E Vitamini

E Vitamini yağda eriyen vitaminlerdendir.Alfa,beta,gama ve delta tokoferolleri içerir.

 

K Vitamini

K Vitamini yağda eriyen vitaminlerdendir.Kan pıhtılaşmasında önemli rol oynar.

 
Mineraller
kalsiyum magnezyum fosfor

Mineraller ve Sağlığımız

Vitamin ve mineraller birlikte uyum içinde çalışarak kemikleri geliştirmek, yaraları onarmak, bağışıklık sistemimizi güçlendirmek, yiyecekleri enerjiye çevirmek, hücresel hasarı onarmak gibi vücudumuzda yüzlerce rolü gerçekleştirirler.

Kalsiyum

Kalsiyum kemiklerimizin oluşumunu ve sağlamlığını sağlayan vücudumuz için zorunlu minerallerden biridir.

Magnezyum

Magnezyum vücudumuz için hayati önem taşıyan 11 mineralden biridir.

 

Fosfor

Fosfor vücudumuz için zorunlu minerallerden biridir ve vücutta en çok bulunan minerallerin kalsiyumdan sonra ikincisidir.

 
potasyum    

Potasyum

Potasyum böbrek fonksiyonlarına ve kalp, iskelet ve düz kasların kasılmasına yardım eden temel bir mineraldir ve vücut hücrelerinin sıvı ve elektrolit dengesini sürdürmede sodyum ile birlikte çalışır

 

Krom

Krom vücudumuzun gıdaların sindirilmesi gibi normal fonksiyonları için küçük miktarlarda gereksinim duyduğu; karbonhidrat, yağ ve protein metabolizması ve depolanmasında önemli rol oynayan insülinin etkisini arttırdığı bilinen bir mikromineraldir.

 
   

      

alt

Gizlilik   l   Kullanım  l   İletişim  l   Reklam

© 1999-2014 www.populermedikal.com

 

Facebook'ta takip et        Twitter'da takip et       

 

DİĞER SİTELERİMİZ

Tıp Rehberi

Sağlığınız

Hayret Edeceksin

Bilim Club

Hayret Edeceksin TV